kill_the_netUpload files...
| WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (24.03) konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach dotyczących walki z epidemią koronawirusa. Od środy obowiązywał będzie zakaz wychodzenia z domu.

Od jutra (25 marca) musimy przygotować się na poważne obostrzenia. – Widzimy, że jest to niezbędne żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Niestety w dalszym ciągu obserwujemy znaczący wzrost liczby zachorowań. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia – tłumaczył Mateusz Morawiecki. – Robimy to by ratować życie Polaków. Nie chcemy dopuścić do tego co dzieje się m.in. w Hiszpanii, gdzie jest selekcja pacjentów – dodaje.
Reklama

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w najbliższym czasie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby zarażonych. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się. – Wszystkie mniej ważne sprawy odłóżmy na później – apelował premier.

Od środy (25 marca) obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnej potrzeby. Wyjątkiem będą wyjścia w celu zrobienia zakupów żywieniowych, wizyty w aptece i wyjścia do pracy. Ograniczono także możliwości poruszania się komunikacją miejską i liczby osób które mogą się nią poruszać. – Tylko miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie możemy narażać pasażerów na tłok – zaznacza premier. Obowiązywać będzie także zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób (nie dotyczy członków rodziny).

Mateusz Morawiecki zaapelował o ograniczenie kontaktów międzyludzkich. O kontaktowanie się za pomocą komunikatorów internetowych. W podobnym tonie apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski : – Jeśli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera nie uratujemy ludzkich żyć. Miejmy na uwadze także bezpieczeństwo służb. Bardzo proszę zostańmy w domu. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich to jedyna metoda na ograniczenie epidemii.

W przypadku łamania zasad obywatelom grozić będzie mandat karny nawet do 5 tysięcy złotych. Obostrzenia wstępnie mają obowiązywać do 11 kwietnia.

W Polsce jest już blisko 800 osób zakażonych koronawirusem. Odnotowano 9 przypadków śmiertelnych.

W rządowym komunikacie czytamy:

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

-/ gov.pl / 24jgora.pl /red/-