Zaledwie dwa kilometry od Wlenia w starym nieczynnym kamieniołomie można znaleźć niezwykły, niektórzy uważają, że magiczny minerał.
Agat – barwna odmiana chalcedonu jest jednym z najpiękniejszych kamieni półszlachetnych. Może przyjmować różne formy. Najczyściej występuje w postaci kulistych lub elipsoidalnych brył, które powstają na skutek wypełnienia pustek gazowych w lawach wulkanicznych. Zdarza się jednak że nie pustka ni zostanie wypełniona w całości. Wówczas w centralnej czyści znajdujemy szczotki ametystowe kryształu górskiego lub kwarcu dymnego. Rozmiary buł agatowych są różne od kilku milimetrów do kilku metrów.

Pochodzenie nazwy nie jest w pełni wyjaśnione. Według jednych źródeł (Pliniusz) nazwa pochodzi od starożytnej rzeki Achates, obecnie Acate (Dirillo) w północno-zachodniej Sycylii, według innych (Luca ben Serapion) z greckiego Agates – dobry, co miało oznaczać, że kamieniom tym przypisywano wszelkie dobre, lecznicze i magiczne właściwości.
Ostatnio wyrażany jest pogląd, że nazwa wywodzi się od staro semickiej nazwy rozległej oazy Medyna (AlMadinah), położonej w prowincji Al-Hidżaz (Arabia Saudyjska), gdzie już w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem agat był pozyskiwany.

W Polsce agaty można znaleźć przede wszystkim na Dolnym Śląsku, a jednym z miejsc jego występowania są okolice Wlenia w pobliżu wsi Przeździedza. Na południowym stoku góry folwarcznej (347m n.p.m.) w nieczynnym kamieniołomie spotykane są agaty szczelinowe, charakteryzujące się dominacją barwy czerwonej. Tworzyły się one w szczelinach porfirów już po ostygnięciu lawy. Ich forma w związku z kształtem pustek, które wypełniały jest dość niecodzienna. Zwykle agaty mają kształt kulisty, owalny bądź wrzecionowaty. Agaty szczelinowe nie są opisywane w literaturze światowej, można więc przepuszczać, że jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie w którym występują .
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
Zdjęcie: Agat – Domena publiczna
OSTATNIE KOMENTARZE