Przechodząc wzdłuż muru cmentarza parafialnego możemy natknąć się na ukryte w bluszczu niewielkie kamienne epitafium. Mimo, że upływ czasu częściowo zatarł napisy przy odrobinie cierpliwości możemy odczytać, że w tym miejscu został pochowany Carl Steinert hotelbesitzer – właściciel hotelu.
Dzisiaj jest to postać zupełnie zapomniana, a mająca ogromne zasługi dla Miasta.
Carl Steinert uradził się w 8 sierpnia 1818 roku. Dorastał w czasie gdy pamięć o wojnach napoleońskich i ogromnych zniszczeniach Wlenia była jeszcze bardzo żywa. Od roku 1856 rodzina Steinertów znalazła się w posiadaniu Hotelu i restauracji Deutsches Haus. Początkowo był to skromny jednopiętrowy budynek z restauracja na porterze i pokojami na górze. W 1865 roku dobudowano sale taneczną. W późniejszym okresie dokonano gruntownej przebudowy znacznie powiększając obiekt rozbudowując go drugie piętro piętro.
Tutaj odbywały się wszystkie większe uroczystości oraz spotkania działających w mieście stowarzyszeń między innymi stowarzyszenia gimnastycznego (o stowarzyszeniu gimnastycznym pisałem – LINK) oraz turystycznego z siedzibą w Deutsches Haus, a którego prezesem był Carl Steinert. To okresie jego wieloletniej prezesury został udostępniony zwiedzającym zamek Lenno. Wokół miasta powstały ścieżki spacerowe i liczne punkty widokowe.
W 1888 roku proboszcz parafii św. Mikołaja Augustyn Nickisch sprowadził do Wlenia siostry Elżbietanki. Zakonnice u schyłku dziewiętnastego wieku zaczęły organizować zakład wodoleczniczy który z czasem przekształcił się w doskonale wszystkim znane Sanatorium. Warto pamiętać że jednym z pomysłodawców i organizatorów tego przedsięwzięcia był Carl Steinert. Właściciel Deutsches Haus nie tylko bardzo blisko współpracował przy jego realizacji z księdzem Nickisch, ale również wsparł projekt sporą sumą pieniężną.
Kolejną ciekawostką związaną z życiem tego wielce zasłużonego dla miasta człowieka jest jedyna zachowana na Dolnym śląsku szopka – drzewko którą w 1900 roku ofiarował dla Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wcześniej szopka była ustawiana w kościele ewangelickim we Wleniu w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Będąc już w podeszłym wieku jako członek komitetu obchodów 700 lecia miasta brał aktywny udział w jego pracach. Do dzisiaj zachował się pochodzący z 1897 roku dom rodziny Steinert na osiedlu zachodnim.




Andrzej Jaśkiewicz
OSTATNIE KOMENTARZE