W grudniu ubiegłego roku do Katarzyny Szczerbińska-Tercjak dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zgłosili się przedstawiciele Paramount Pictures, szukając interesujących obiektów inżynieryjnych. Gdy jak informował PRW przedstawiciel muzeum, filmowcy przedstawili pomysł wysadzenia mostu, ci powiadomili służby konserwatorskie.

Do szerokiej opinii publicznej informacje o możliwości wysadzenia przeprawy dotarły poprzez wpis na jednym z portali społecznościowych.

Most ma zostać ponoć wysadzony dla potrzeb produkcji filmowej z makietą pociągu. Produkcja amerykańska, za to przy okazji coś chce też tam nakręcić też nasz reżyser (Kolski). Producent filmu zadeklarował, że zapłaci PKP PLK 2 miliony zł na odbudowę tego mostu, (przy czym szacunkowy koszt odtworzeniowy to 20-30mln zł)”. – czytamy w zamieszonym na Facebooku poście Pana Piotra – Komunikacja Zastępcza.

– Informacja, iż obiekt ma zostać wysadzony, zmroziła mi krew w żyłach – mówi radny Marek Dral i dodaje: – Kratownicowy most jest jednym z piękniejszych obiektów inżynieryjnych, który znajduje się na kartach zabytków techniki. Jest on największym wiszącym mostem w Polsce i jedyny o konstrukcji łukowej odwróconej ! Ta stalowa, kratownicowa konstrukcja o długości 130 m i wysokości nad taflą wody średnio ok. 40 m. Zawieszona jest na dwóch podporach z piaskowca.

Zdecydowanie do sprawy odniosła się delegatura Wojewódzkiego konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze, powiadamiając Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lwówku Śląskim o piśmie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która poinformowała o zamiarze zniszczenia obiektu poprzez wysadzenie w ramach realizacji produkcji filmowej. Zgłoszono również sprawę legalności powstania stalowej rampy w dolnej części konstrukcji. Wprawdzie obiekt nie znajduje się na gminnej liście, ale posiada kartę zabytku techniki, wyjaśniał dla portalu lwowecki.info pan Zbigniew Kudyba z jeleniogórskiego oddziału DWKZ..

Polskie Linie Kolejowe kategorycznie zaprzeczają, jakoby wydały zgodę na zniszczenie konstrukcji:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie zamierzają likwidować mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim na Linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Nie ma planów, by zmieniła się jego funkcja. – informuje Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który jednak przyznaje: – Mostem interesuje się ekipa filmowa zainteresowana realizacją zdjęć. Jej przedstawiciele oceniają obiekt pod względem wykorzystania w filmie. Jakiekolwiek dalsze korzystanie z obiektu musi być poprzedzone zawarciem odpowiedniej umowy oraz zgodne z obowiązującymi prawem i przepisami.

Jak na razie otwarte pozostaje pytanie. Kto i w jakim celu zamontował na konstrukcji mostu stalową rampę.


%d bloggers like this: