kill_the_netUpload files...
MGR WITOLD SZCZUREK – trener mistrza | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

MGR WITOLD SZCZUREK – trener mistrza

O torze saneczkowym było kiedyś bardzo głośno, a to za przyczyną młodego Magistra,nauczyciela WF w Szkole Podstawowej we Wleniu, zauroczonego piękną zimą (1957/1958) oraz stokami zjazdowymi wokół Wlenia. „Porwał” swoją pasją szkolną młodzież i wspólnie wybudowali saneczkowy tor zjazdowy na stromym zboczu, mało nasłonecznionym z charakterystycznymi tarasami, które były dodatkową atrakcją dla zjeżdżających. Niestety, kolejna tak wspaniała zima pojawiła się po wielu latach, może nawet po 50-ciu, czego i najstarsi mieszkańcy Wlenia (osadnicy z roku 1945) nie mogli przewidzieć. A więc, pogoda sprawiła figla panu Szczurkowi a także nam, mieszkańcom Wlenia.   

Witold Szczurek tryskał energią, więc intensywnie zajął się rozwojem fizycznym młodzieży.

W gronie szkolnych dzieci bardzo wyróżniał się Rysiek Skowronek. Z biegiem czasu W. Szczurek, mimo że pracował również w Kolejowym Sanatorium we Wleniu, coraz więcej pracował  nad rozwojem indywidualnym młodego sportowca, nawet wtedy, kiedy Rysiek uczył się w Liceum Ogólnokształcącym we Lwówku Śląskim. Byłem tego świadkiem, kiedy w okresie wakacyjnym, już będąc studentem, odwiedziłem Rodziców i na szkolnym boisku spotkałem Mistrza i Ucznia. Witold zaproponował mi wspólny treningowy bieg sprinterski z Ryśkiem (wtedy licealistą). Nie odmówiłem.

Efekty pracy Witolda okazały nadzwyczajne: Ryszard Skowronek w czasie studiówa następnie jako absolwent i pracownik naukowy AWF sięgnął po najwyższe laury w Polsce i w Europie, w najtrudniejszej dyscyplinie sportu jaką jest lekkoatletyczny dziesięciobój.

Cieszyłem się z sukcesów Ryszarda Skowronka tym bardziej, że mimo upływu lat,w tle zawsze widziałem Witolda Szczurka, uparcie pracującego z młodzieżą. Przykładowo, zainteresował sie grą w tenisa. O tej pasji Witolda Szczurka już nie mam wiedzy.

                                                                                                      Jan Fluder


Ryszrd SkowronekZawodnik klubów: Amator Jelenia Góra, Śląsk Wrocław, AZS Wrocław, AZS Śląsk Katowice i AZS-AWF Katowice. Olimpijczyk z Monachium (1972) i Montrealu (1976) – 5. miejsce z wynikiem 8113 pkt.

Podczas mistrzostw Europy w Rzymie (1974) zdobył tytuł mistrzowski wynikiem 8207 pkt. W finale Pucharu Europy w Bonn (1973) indywidualnie był 3., a drużynowo wywalczył 1. miejsce (w składzie zwycięskiej drużyny byli jeszcze: Ryszard Katus, Tadeusz Janczenko i Edward Kozakiewicz). Na uniwersjadzie w Moskwie zdobył złoty medal (1973 – 7965 pkt).

4-krotny rekordzista kraju w 10-boju i 3-krotny mistrz Polski w tej specjalności (1973, 1976, 1977). Dwukrotny laureat Plebiscytu „PS”: w 1973 był 8., a w 1974 – 3. W rankingu Track and Field News notowany 5-krotnie: 1972 – 6., 1973 – 3., 1974 – 2., 1975 – 5., 1976 – 5.

Źródło: Wikipedia