Od czwartku 16 kwietnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa. Znane są już szczegóły rozporządzenia, włącznie z tym, w których przestrzeniach publicznych restrykcje będą obowiązkowe oraz kto nie musi zakrywać ust i nosa. Zgodnie z rozporządzeniem obostrzenia obowiązywać będą do odwołania. Przepisy wyszczególniają, że usta i nos należy zakrywać przy pomocą odzieży bądź jej części, maski albo maseczki.

Ponadto, obostrzeniom podlegają osoby wspólnie przemieszczają się samochodem w przypadku, gdy nie są ze sobą zamieszkałe. 

Jak czytamy w rozporządzeniu ministerstwa, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące). Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie m.in. zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.