kill_the_netUpload files...
Pierwszy zlot DTMZ już za nami. | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

W pierwszy weekend po Nowym Roku członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków licznie stawili się w Pałacu Książęcym we Wleniu. W piątkowy wieczór 52-osobowa grupa zasiadła do wspólnej wieczerzy, przed którą symbolicznie podzielili się opłatkiem. Po kolacji chętni udali się zwiedzić ok. 350 m długości tunel kolejowy na nieczynnej od 2016 roku linii nr 283. Zobaczyli także Rynek wraz z ratuszem i stację kolejową z 1909 roku.

Drugi dzień foto-zwiedzacze spędzili w Gryfowie Śląskim, gdzie zwiedzili ratusz oraz wysłuchali prelekcji, którą przeprowadził pan Robert Skrzypek – obecny radny. Następnie grupa wzięła udział w uroczystości przekazania nowego, średniego wozu gaśniczego dla miejscowej jednostki OSP. Tu największym zainteresowaniem naszych „zwiedzaczy” cieszyły się zabytkowe „perełki”, którymi przyjechali strażacy na uroczystość – Mercedes Benz LPKF 608 z połowy lat 70-tych, Żuk A-15 i Star 244. Po uroczystościach odwiedzili kościół pw. Św. Jadwigi z XVI wieku, po którym oprowadził ich pan Robert.

– Następnie udaliśmy się do Lubomierza. Tam znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa. Naszym przewodnikiem po tym zabytku był pan Zbigniew Rotkiewicz – mówi Maciej Pawlik, rzecznik prasowy DTMZ – oprócz dostępnej na co dzień, głównej części kościoła zobaczyliśmy też znajdującą się ponad głównym ołtarzem kaplicę Zesłania Ducha Świętego – tzw. chór mniszek – dodaje.

Pod kościołem najprawdopodobniej znajdują się sporych rozmiarów podziemia. Badania wykonane przy pomocy georadaru wykazały pewne anomalie, pustki. Są plany, by Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków zajęło się ich poszukiwaniami, oczywiście po otrzymaniu stosownych pozwoleń na eksplorację.

Wieczorem grupowicze wysłuchali prelekcji na temat płyt nagrobnych i epitafiów oraz o historii wleńskiego pałacu. Późnym wieczorem zaś grupa chętnych poszła zwiedzić ruiny Zamku Lenno i kościółek św. Jadwigi.

Trzeci dzień zlotu rozpoczął się oczywiście tradycyjną jajecznicą na śniadanie. Po nim grupa spakowała się i pojechała do Niwnic. Tam obejrzeli pałac w którym obecnie mieści się szkoła i biblioteka, ruiny klasztoru i dawny cmentarz ewangelicki.

– Serdecznie dziękuję uczestnikom DTMZ (52 osoby), za udział w zlocie, który stał się już tradycją. Szczególne podziękowania należą się państwu Osieckim, za przygotowanie i ugoszczenie nas ze wszystkimi wygodami pod swoim dachem – mówi Robert Matwiejów, szef DTMZ – Dziękuję pani Elżbiecie Marut przewodniczce zamku Lenno, panu Burmistrzowi Gryfowa Śląskiego Olgierdowi Paniźnikowi, panu radnemu – Robertowi Skrzypkowi oraz księdzu za możliwość zwiedzenia kościoła, oraz wspaniałą prelekcję w Sali Rajców Ratusza. Dziękujemy panu przewodnikowi Zbigniewowi Rotkiewiczowi, za możliwość zwiedzenia najgłębszych zakamarków kościoła w Lubomierzu. Dziękuję również wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomocy w zorganizowaniu oraz urozmaiceniu weekendowego spotkania grupy.


Zdjęcia: Bożena Osiecka, Bożena Cesarz, Aga Wieczorek, Waldemar Podlaszewski, Bogusław Barszczewski, Paweł Mendychowski, Zbigniew Białczyk, Dariusz Domagała, Radosław Wójcik, Maciej Pawlik


Maciej Pawlik 
rzecznik DTMZ