Po dwóch latach starań Wleń ma swoją patronkę – Świętą Jadwigę Śląską. Inicjatorem nadania miastu patronatu był proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Krzysztof Madej. To po jego zabiegach, we wrześniu 2016 roku Rada Miasta i Gminy Wleń podjęła uchwałę, w której wyraziła prośbę i życzenie, aby Święta Jadwiga została Patronką miasta.
„Tradycją w Polsce jest patronat świętych nad miejscowościami, szczególnie gdy jest on oparty na historycznych powiązaniach. Święta Jadwiga Śląska była związana z terenem miasta Wleń. Urodzona ok. 1174 roku na zamku Andechs w Niemczech , na Śląski przybyła w latach 1186 – 90. W I połowie XIII w. wleński zamek wielokrotnie gościł księżną Jadwigę wraz z małżonkiem księciem Henrykiem Brodatym. Położona na wzgórzu warownia uchodziła za ulubioną rezydencję księżnej, która schodziła do osady leżącej u podnóża Góry Zamkowej, aby zajmować się ubogimi mieszkańcami. W 1214 r. Wleń otrzymał prawa miejskie z rąk Henryka Brodatego, a w 1217 r. z inicjatywy Św. Jadwigi Śląskiej powstał kościół Św. Mikołaja. Księżną Jadwigę cechowała przede wszystkim gotowość niesienia pomocy biednym, ubogim i potrzebującym. Dostrzegając niedolę poddanych, zakładała liczne instytucje charytatywne, wspierała materialnie budowę klasztorów i świątyń. Dawała przykład religijności całemu ludowi Śląska. Została kanonizowana w 1267 r. Święta Jadwiga jako patronka Śląska, Polski, patronka chrześcijańskich rodzin i małżeństw, patronka pojednania i twórczej współpracy między narodami, patronka budujących się kościołów, stała się też patronką wyboru papieża Jana Pawła II (16.10.1978 r.). Postać Świętej Jadwigi cieszy się uznaniem i szacunkiem nie tylko wśród ludu polskiego na Śląsku, również w wielu parafiach naszego kraju oraz poza jego granicami. Jej postać niesie uniwersalne wartości: życzliwość dla innych, wrażliwość na zło, dobroć, niesienie pomocy innym, szczodrość, poszanowania dla rodziny, pracowitość, które są godne naśladowania we współczesnym świecie. Miejsca we Wleniu związane ze Świętą Jadwigą Śląską to: kościół Św. Jadwigi w Łupkach, ścieżka Św. Jadwigi wraz z legendarnym kamieniem odpoczynku, relikwie Św. Jadwigi, figura Św. Jadwigi oraz witraż Św. Jadwigi w kościele we Wleniu, a także, od 2003 r. Zespół Szkół imienia Św. Jadwigi Śląskiej. W związku z powyższym proponujemy, aby patronem miasta Wleń została Święta Jadwiga Śląska”. – czytamy w uzasadnieniu Uchwały.

Cały proces dochodzenia do tego momentu, był jednak zdecydowanie dłuższy, o czym w dniu dzisiejszym podczas krótkiej konferencji przybliżającej postać świętej mówił pochodzący z Wlenia ksiądz Tomasz Bunikowski, który przypomniał, iż takim pierwszym elementem przywołania do świadomości mieszkańców św. Jadwigi i jej zasług była zorganizowana w 2001 roku konferencja popularnonaukowa. Następnie z inicjatywy wleńskich nauczycieli wyszedł projekt, by święta stała się patronką szkoły. Mieszkańcy w głosowaniu wsparli ten pomysł i od 17 października 2003 roku św. Jadwiga patronuje wleńskiej szkole. W 2006 roku powstała ścieżka Świętej Jadwigi prowadząca do szkoły na wleński zamek, a właściwie to tamtejszego kościółka, który również jest pod wezwaniem św. Jadwigi. Na ok. 2-kilometrowej trasie znajduje się 6 piaskowcowych kamieniami z tablicami przypominającymi żywot Świętej Jadwigi. Od dnia powstania ścieżki w niedzielę (około 16 października, dnia wspomnienia świętej) uczniowie wraz z rodzicami i pedagogami przemierzają trasę z wleńskiej szkoły do małego kościółka położonego na górze zamkowej, gdzie modlili się w intencji świętej. Po drodze zatrzymywali się przy głazach, przypominali jej życie, jej uczynki, jej pobyty we wleńskim zamku i legendy o jej spacerach do Wlenia.
MAREK DRAL – LWOWECKI.INFO
OSTATNIE KOMENTARZE