Kajakarze z Karkonoskiego Klubu Kajakowego – Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki rozpoczęli już treningi na wodach otwartych. Po bardzo intensywnych treningach zimowych w Termach Cieplickich, zwycięzcy Pucharu Świata wyruszyli w objazd po ich ulubionych miejscach treningowych w Europie. Pierwszym punktem przygotowań do nadchodzących Mistrzostw Świata stał się położony w Bawarii Plattling. Tam nieopodal Monachium, w odwoju na rzece Isar nasi kajakarze doskonalą technikę figur powietrznych. Przy sprzyjającym poziomie wody miejsce treningowe w Plattlingu to prawdziwy raj dla freestyle’owców i surferów. Możliwe jest tutaj robienie niezwykle widowiskowych i wysokich Loop’ów -salt, co może bardzo się przydać podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii.  

W drodze do Mistrzostw Świata Zosia i Tomek odwiedzą jeszcze kilka miejsc w Europie. Po wykonaniu treningów w Plattlingu wyruszyli w dalszą drogę do Francji, gdzie planują przeprowadzić dwa obozy treningowe. Jeden w Millau, drugi w okolicach Entreessen. Ich plany jednak muszą być elastyczne by dopasować się do zmiennych poziomów wody w rzekach. 

Poza treningiem i testowaniem nowych kajaków dwójka naszych reprezentantów trenuje przed startami w cyklu zawodów w Stanach Zjednoczonych tzn. Colorado Tour. Treningi na dużych wodach rzek stanu Kolorado są drugim etapem przygotowań do MŚ. Starty tam są nie tylko ważne ze względu na rangę i prestiż tych imprez, ale będą także startami kontrolnymi przed Mistrzostwami Świata. Wraz z początkiem maja Zosia z Tomkiem wylatują do USA i na przełomie maja oraz czerwca wystartują między innymi w GO PRO Mountain Games, CKS Paddle Fest i w kilku innych prestiżowych imprezach sportowych.  

„Właśnie podczas startów w USA planujemy dopracować naszą formę na Mistrzostwa Świata. Zawsze starty w dużych imprezach, przy sporej presji i licznej widowni pomagały nam w budowaniu formy do najważniejszej imprezy sezonu. Dodatkową trudność na pewno będzie stanowić klimat górski. Nieraz będziemy trenować i startować na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. co na pewno porządnie nas zmęczy, ale i też pozwoli nabrać wysokiej wydolności na zbliżające się Mistrzostwa Świata. Trzymajcie za nas mocno kciuki.”  

Tomasz Czaplicki  

W sezonie 2019 Zofię Tułę i Tomasza Czaplickiego wspiera, jako oficjalny partner Miasto Jelenia Góra. W drodze do Mistrzostw Świata naszych kajakarzy wspierają również Termy Cieplickie.  

Mistrzostwa Świata we Freestyle’u Kajakowym odbędą się między 29.06 a 6.07 w położonej w Katalonii górskiej miejscowości Sort. Oboje z naszych reprezentantów w ubiegłym sezonie zwyciężyli tam w Pucharze Świata. Trzymamy mocno kciuki za dobre przygotowania i wysoką formę Zosi i Tomka.