wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieZamek Lenno w opałach!

Jest rok 1428, na Śląsku ponownie pojawiają się wojska husytów, którym przewodzi Prokop Wielki. Po niezbyt udanej próbie zdobycia Jeleniej Góry i spaleniu przedmieść tego miasta Czesi ruszyli doliną Bobru w stronę Lwówka Śląskiego. Padające nieustannie ulewne deszcze zmusiły armię husycką do poruszania się wzdłuż lewego brzegu Bobru, którego wody bardzo wezbrały. Trasa przez wsie Pasiecznik, Maciejowiec, Radomice i Kleczę prowadziła wprost pod zamek Lenno. 


Miejscowa ludność w popłochu z całym dobytkiem kryła się po lasach. Palone wsie, masakry i wielkie potworności towarzyszące najazdom wojsk czeskich skutecznie przemawiały do ludzi. Rok wcześniej krwawo spacyfikowano Lubań, Mirsk oraz spalono całkowicie Leśną. Nie oparł się także nawale czeskiej Gryfów Śląski. 

Opracowano wówczas, jak podają kroniki, system alarmowy ostrzegający przed husytami. Polegał on na zapalaniu na wzniesieniach w nocy żerdzi owiniętych słomą. Choć system sprawdzał się świetnie nie był w stanie uchronić przed spaleniem poszczególnych wiosek.


26 maja 1428 roku husyci stają pod murami zamku Lenno. Obroną dowodził graf Tristram von Reder, do którego należał zamek. Obsadę zamku wzmocnili mieszkańcy Wlenia, którzy wraz z rodzinami i dobytkiem opuścili miasto. Na domiar złego Wleń zalały wody wezbranego Bobru, a puste miasto było łatwym łupem dla najeźdźców.

Rozpoczęło się oblężenie zamku. 

Mimo licznych prób husyci nie byli w stanie pokonać dzielnie bronionej twierdzy. Ofiarność obrońców i znakomite dowodzenie grafa von Redera kruszyły każdy atak. Nie wiadomo ile czasu trwało oblężenie, kroniki milczą na ten temat. Animuszu husytom dodawał fakt, iż w zamku nie było stałego źródła wody. Jedyne zapasy wody, które pozostały obrońcom to dwie cysterny. Sytuacja stawała się coraz cięższa i widoki na udaną obronę stawały się coraz bardziej mgliste.

W całej tej beznadziejnej sytuacji obrońcy miasta wykazali się nie lada pomysłowością. Chcąc zniechęcić husytów posłużyli się fortelem. Rozpuścili w szeregach nieprzyjaciela plotkę jakoby na terenie zamku znaleziono nowe źródło wody i na dowód tego podczas kolejnego ataku bronili się nie tylko gorącą smołą, ale także wrzącą wodą. Czesi widząc, iż zamek “posiada” duże rezerwy wody odstąpili od oblężenia. Wycofali się w kierunku pustego Wlenia, który spustoszyli i spalili. Szczególnie pastwili się na kościele Św. Mikołaja.

Ówcześni kronikarze niepowodzenie oblężenia przypisywali nie tylko wspaniałej obronie załogi zamku, ale także w głównej mierze niekorzystnemu ukształtowaniu terenu, przez co husyci nie mogli w pełni wykorzystać swojej najgroźniejszej broni jaką była artyleria.

Tak oto zamek wleński stał się jedną z nielicznych warowni, która oparła się nawale husyckiej.

Wojny husyckie charakteryzowało nieludzkie wręcz okrucieństwo. Śląsk bardzo długo leczył rany po tej zawierusze. Na marginesie dodam, że także Lwówek Śląski nie został zdobyty. Jednak w przypadku tego miasta odegrały rolę potężne umocnienia, które nie zachęcały do długotrwałych oblężeń.

Dziś na nasze miasto spoglądają ponure ruiny zamku. Są one milczącym świadkiem tamtych zdarzeń i przypominają o ważnej roli jaką kiedyś odgrywał zamek Lenno.
Opracowano na podstawie „Wojenne tajemnice Dolnego Śląska” R. Primke i M. Szczerepa.

Komentarze
CedricTib dnia styczeń 22 2014 09:32:23
Wszyscy mamy różne ścieżki w życiu, ale bez względu na to, gdzie idziemy, bierzemytrochę od siebie wszędzie Więc piszę to na sercu. Że każdy dzień jestnajlepszy dzień w roku. Szczęśliwego Nowego Roku.


http://member.my-addr.com/uploads/images/1246.jpg
Dodaj komentarz
Nick:3 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl


Biblioteka poleca...
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
7 + 3:
Pomoc

Kama
17/01/2018 08:35
Zaginął mały szary Kotek. Błękitne oczka, puszysty ogon. Jeśli ktoś go zobaczy, to proszę zadzwonić pod nr tel 570446778

Strzelec
15/01/2018 13:44
Po co swary, po co kłótnie, będą wybory, myślcie przy nich.

M.D.
15/01/2018 10:12
A skoro dla Ciebie wernisaże to glupoty to o czym my rozmawiamy? Kazdy normalny czlowiek by sie ucieszyl z tego że ma dostep do takich wydarzeń....ale nie taki OLO. Szkoda mojegoczasu na takich jak ty

M. D.
15/01/2018 10:07
....napiszesz,że wyrzucono w błoto pieniądze gminy

do bOlo
15/01/2018 09:36
Pewnie poziom dla Ciebie za wysoki. Sam zorganizuj potupajkę. Nie jestem niczyim poplecznikiem.

[ Archiwum ]
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 3,033
Najnowszy Użytkownik: ieop5064
O G Ł O S Z E N I A
darmowe ogłoszenia
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

DLACZEGO?
WODA I KANALIZACJA
ESTETYKA GMINY, DROGI
SŁUŻBA ZDROWIA
BASZTOWA – NIE...
OKSiT
SZKOLNICTWO
PORZADEK I BEZPIECZE...
KANDYDACI NA RADNYCH...
Rewitalizacja! rewit...

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zdewastowane Kapliczki
Zdewastowane Kapliczki
Zdewastowane Dziedzictwo


j2302:26:55
baghera200422:04:20
Wilma 3 weeks
tender 3 weeks
murlok 8 weeks
JacekGladysz20 weeks
zuziucha29 weeks
robor32 weeks
Schuetzl36 weeks
Darco38 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
20353362 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.