wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKomu nie bije dzwon
Straszne morderstwo jedynej dziedziczki wielomilionowej fortuny i jej kuzynki opisywalismy już wcześniej w artykule zamieszczonym na portalu WlenInfo Tragedia w Pałacu Książęcym .

Po zamordowanej dziedziczce Dorothei Rohrbeck, jej majątkiem podzieliła się rodzina. Babcia Dorothei – Frau Augusta Eckhardt oraz jej wujek, którego syn popełnił samobójstwo w czasie jej pogrzebu - Herr Alfred Rohrbeck podzielili się majatkiem ziemskim Tempelhoff. Ciocia Dorothei – Frau Jenny Pingel objęłą majątek Kleppelsdorf. Podobnie jak brat Wilhelm Rohrbeck – Jenny pochodziła z rodziny ziemiańskiej i własne gospodarstwo było dla niej marzeniem, choć może okoliczności w jakich je objęłą nie były zbyt radosne. Jenny pragnęła jakoś odwdzięczyć się swojej bratanicy.

 Niemiecka armia konfiskowała dzwony kościelne na potrzeby wojenne. Podobnie było podczas I Wojny Światowej, kiedy to dzwony przetapiano na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Dzwony z kościoła katolickiego we Wleniu uchroniła od konfiskaty ich wysoka wartość historyczna. Armia przejęłą jednak trzy młodsze dzwony z kościoła ewangelickiego, które zamontowane były na drewnianej dzwonnicy niedaleko świątyni. Po wojnie kościół zwrócił się do mieszkańców z prośbą o ufundowanie nowych dzwonów. Jenny Pingel przeczytała w gazecie "Bote aus dem Riesengebirge" z 5 marca 1922 roku, że Kościół Ewangelicki we Wleniu szuka sponsora nowych dzwonów.

To było to. Państwo Pingel postanowili zapłacić za wszystkie trzy dzwony dla uczczenia pamięci Dorothei Rohrbeck, majora Grimm z Pilchowic i ich synów, którzy zginęli w czasie wojny. 2 sierpnia 1922 gazeta pisała już o nowym dzwonie ufundowanym przez pana Pingel.

Dzwon ten miał inskrypcję:  "Jesus lebt in Ewigkeit. Zum Andenken an Dörte Rohrbeck auf Kleppelsdorf.
* 21.11.1904. V 14.2.1921" (Jezus wiecznie żywy. Pamieci Dorothei Rohrbeck z Kleppelsdorf).

Do niedawna dzwony te uważane były za bezpowrotnie zaginione. Pani Doris Baumert, która bada całą historię morderstwa Dorothei udała sie na tak zwane cmentarzyska dzwonów w Niemczech, gdyż ewentualna konfiskata dzwonów niekoniecznie oznaczała ich przetopienie. Dzwony były dokumentowane i składowane na specjalnych placach. Historycy oceniali ich wartość historyczną i jako pierwsze trafiały do przemysłu zbrojeniowego te, które miały wartość najmniejszą. Niestety w dokumentach z cmentarzysk nie znaleziono wzmianki o dzwonach z Wlenia. Byliśmy przekonani, że jeśli nawet nie zostały zniszczone, to teraz biją w jakimś nieznanym niemieckim kościele.

Nieoczekiwanie Pan Andrzej Jaśkiewicz 25 czerwca tego roku odkrył dwa dzwony pochodzące ze zburzonego wleńskiego kościoła ewangelickiego w wieży naszego kościoła Świętego Mikołaja. Jednym z nich jest właśnie dzwon Dorothei. Dzwony te są nieczynne, gdyż ze starości wypadły z łożysk. Są w dosyć dobrym stanie, lekko pokryte rdzą. Jednak napisy są nadal dobrze widoczne i nie ma wątpliwości, że to właśnie te dzwony.

Dlaczego nie zabrano ich na II Wojnę Światową? Prawdopodobnie dlatego, że nie są wykonane ze spiżu, tylko odlane z żeliwa. Miło jest wiedzieć, że dzwon tak blisko związany z tragiczną historią naszego pałacu jest nadal we Wleniu i po niewielkiej naprawie znów mógłby zabrzmieć na wieży kościoła. Rodzi się jednak pytanie - Co stało się z dzwonami z naszego kościoła?

Sławomir Osiecki


 Dzwon poświęcony pamięci Dorothei RohrbeckDzwon poświęcony pamięci majora Grimm z Mauer (Pilchowic)Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Nick:2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl


Biblioteka poleca...
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
8 + 4:
Pomoc

Kama
17/01/2018 08:35
Zaginął mały szary Kotek. Błękitne oczka, puszysty ogon. Jeśli ktoś go zobaczy, to proszę zadzwonić pod nr tel 570446778

Strzelec
15/01/2018 13:44
Po co swary, po co kłótnie, będą wybory, myślcie przy nich.

M.D.
15/01/2018 10:12
A skoro dla Ciebie wernisaże to glupoty to o czym my rozmawiamy? Kazdy normalny czlowiek by sie ucieszyl z tego że ma dostep do takich wydarzeń....ale nie taki OLO. Szkoda mojegoczasu na takich jak ty

M. D.
15/01/2018 10:07
....napiszesz,że wyrzucono w błoto pieniądze gminy

do bOlo
15/01/2018 09:36
Pewnie poziom dla Ciebie za wysoki. Sam zorganizuj potupajkę. Nie jestem niczyim poplecznikiem.

[ Archiwum ]
Statystyka
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 3,033
Najnowszy Użytkownik: ieop5064
O G Ł O S Z E N I A
darmowe ogłoszenia
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

DLACZEGO?
WODA I KANALIZACJA
ESTETYKA GMINY, DROGI
SŁUŻBA ZDROWIA
BASZTOWA – NIE...
OKSiT
SZKOLNICTWO
PORZADEK I BEZPIECZE...
KANDYDACI NA RADNYCH...
Rewitalizacja! rewit...

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

II Jarmark Wielkanocny
II Jarmark Wielkanocny
II Jarmark Wielkanocny


j2302:24:33
baghera200422:01:58
Wilma 3 weeks
tender 3 weeks
murlok 8 weeks
JacekGladysz20 weeks
zuziucha29 weeks
robor32 weeks
Schuetzl36 weeks
Darco38 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
20353334 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.