kill_the_netUpload files...
Rozkradali torowisko nieopodal Wlenia | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Jeden ze sprawców został zatrzymany na gorącym uczynku. Drugi uciekł. Policjanci ustalają jego dane. Kolej szacuje powstałe w wyniku kradzieży straty.

Po raz kolejny na linii kolejowej 283 z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego doszło do zatrzymania sprawców kradzieży kolejowej infrastruktury. Całe zdarzenie miało miejsce w piątek 17 września w okolicach Wlenia. Jak wyjaśnia nam inspektor Krzysztof Kukliński z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu sprawców udało się zatrzymać dzięki informacji od mieszkańców.

Otóż jeden z okolicznych mieszkańców, który wybrał się na spacer zauważył podejrzane osoby, które znajdowały się na torowisku. Z racji tego, iż pochodził on z „kolejowej rodziny” i wie, kto i jak zarządza obecnie infrastrukturą na tej linii kolejowej nabrał podejrzeń i natychmiast zadzwonił do komendanta Straży Ochrony Kolei w Jeleniej Górze. Wprawdzie ten był tego dnia poza służbą, ale jak tylko usłyszał o podejrzeniach mężczyzny natychmiast poinformował o tym pracowników z posterunku i ci wyjechali w trasę.

Złodzieje kradzieży dokonywali nie w centrum miasta, a w znacznej odległości od siedzib ludzkich, mimo to inspektorzy po dotarciu w okolice Wlenia nie mieli większych trudności z ich zlokalizowaniem. Złodziei zaskoczyli w momencie, kiedy ci przy pomocy palników rozcinali szyny. Jednego z mężczyzn udało się zatrzymać, drugi zdołał jednak uciec.

O zdarzeniu powiadomiono policję. Na miejscu pojawił się patrol z Lwówka Śląskiego. Jak potwierdza nam sierż. Olga Łukaszewicz, oficer prasowa lwóweckiej policji zatrzymany mężczyzna to 31- latek z poza powiatu lwóweckiego. Policjanci w trakcie czynności zabezpieczyli butle, palniki oraz łomy. W pobliżu zlokalizowani także samochody, którymi przyjechali złodzieje.

Jak się okazuje tym udało się rozmontować spory kawałek torowiska. Szyny cieli na niespełna dwumetrowe odcinki i składowali na pobliskiej leśnej drodze skąd mieli je zabrać autami. Do tego wykręcali śruby i zabierali wszystkie inne metalowe elementy torowiska.

Powstałe w wyniku kradzieży straty oszacuje specjalna komisja. Inspektor Krzysztof Kukliński z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu zachęca wszystkich, którzy mają wiedzę o kradzieżach bądź dewastacji infrastruktury kolejowej do zgłaszania takich przypadków pod numer 22 474 00 00 lub pod numer alarmowy 112.


Marek Dral – lwowecki.info