kill_the_netUpload files...
Ścieżka nad Bobrem w Pilchowicach | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Nadleśnictwo Lwówek Śląski zrewitalizowało i w pełni udostępniło turystom ścieżkę biegnącą od mostu na Bobrze u podnóża zapory do ujścia Maciejowickiego Potoku.Jest to jedno z najpiękniejszych, a zarazem tajemniczych miejsc w Pilchowicach.

Po przejściu przez most, idąc zielonym szlakiem, po stromym zejściu w kierunku rzeki natkniemy się na niewielki obelisk. Niestety zatarty przez upływ czasu napis nie pozwala na ustalenie, jakie wydarzenie lub osobę upamiętnia.

Idąc dalej wąską półką ograniczoną z jednej strony wysokim na kilkanaście metrów cyplem skalnym, a z drugiej przepływającym poniżej Bobrem, warto zwrócić uwagę na wykutą w skale datę 1938 z otaczającymi ją gałązkami (oliwnymi?). Według miejscowych podań, w 1938 roku miało w tym miejscu dojść do katastrofy lotniczej, w której zginęli wszyscy członkowie załogi.

O tym, że walory turystyczne tego miejsca doceniano i wykorzystywano już przed wojną, może świadczyć betonowy mostek przerzucony nad niewielkim strumykiem. Kontynuując wycieczkę, dotrzemy do Pilchowic lub możemy ruszyć dalej w kierunku Dzikiego Wąwozu i Maciejowca.

Szlak jest doskonale oznakowany, oczyszczony z gałęzi i wykrotów. Jego przejście, poza stromym zejściem ze skarpy w okolicy „Tartaku nad Bobrem” nie powinno być problemem nawet dla mało zaawansowanego turysty. Polecam.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Andrzej Jaśkiewicz