Dokładnie 100 lat temu 14 lutego 1921 roku cztery wystrzelone przez Petera Grupena kule pozbawiły życia dwie nastolatki, 12-letnią Urszulę i niewiele starszą 14-letnią Dorotheę Rohrbeck, dziedziczkę pałacu i dóbr Kleppersdorf.

Historię morderstwa, które wstrząsnęło ówczesną Europą, na nowo opowiedziała pani Marta Knedler w swojej najnowszej książce „Nikt ci nie uwierzy”.

W sobotę 13 lutego w przeddzień tych tragicznych wydarzeń autorka spotkała się z czytelnikami w Pałacu we Wleniu – miejscu, gdzie przed laty doszło do tej tragedii.

Magda Knedler – polska pisarka powieści obyczajowych i kryminalnych, autorka kilkunastu powieści różnorodnych gatunkowo i tematycznie. Recenzentka i redaktorka współpracująca z portalami kulturalno-informacyjnymi. Laureatka nagrody EMOCJE 2017 w kategorii „literatura” za powieści pt. Dziewczyna z daleka, Klamki i dzwonki,


Dramatyczne wydarzenia, które doprowadziły do śmierci dwóch dziewczynek, opowiedziała z ich punktu widzenia.


Dörte jest dziedziczką fortuny, mieszka w pałacu i wkrótce będzie niezależna. Dopóki nie osiągnie pełnoletności, musi jednak prosić o każdy grosz. Jej młodsza kuzynka ma dopiero dwanaście lat, ale już wie, że świat może być naprawdę ponurym miejscem. Matka dziewczyny ponownie wychodzi za mąż, a czarujący ojczym szybko objawia swoją prawdziwą naturę. Teraz każdy dzień to nieustanny koszmar, w który przecież i tak nikt nie uwierzy. Bo w świecie rządzonym przez mężczyzn kobiety muszą być posłuszne.
Oparta na faktach opowieść o tragedii wykorzystanych kobiet, opresyjnym systemie prawnym i krzywdzących stereotypach. Historia sprzed wieku, a książka wciąż tak bardzo aktualna. Tak potrzebna.
Czy na pewno chcesz poznać prawdę?
„„Nikt ci nie uwierzy” – słowa te często słyszą ofiary przemocy. Na ich dźwięk rezygnują z dochodzenia sprawiedliwości. Milczą, bo myślą, że ich głos nie będzie słyszany. I chociaż powieść Magdy Knedler opisuje czasy sprzed stu lat, to wydaje się niepokojąco aktualna. Przerażająca historia, którą każdy powinien poznać.”
Sylwia Chutnik

„Magda Knedler po raz kolejny sięga po kobiecy życiorys, by opowiedzieć go z
jej charakterystyczną wrażliwością i empatią. A raczej po dwie historie… Dwa oblicza bezradności, bolesnej samotności. I świat, w którym mężczyznę należy wielbić oraz szanować nawet wówczas, gdy jest tyranem. Trudno wam będzie złapać oddech po tej wstrząsającej książce. A jeśli pomyślicie, że takie rzeczy już się nie dzieją,
będziecie w błędzie.”
Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

Odkryj na nowe mroczne tajemnice Pałacu Klepersdorff.


Wykorzystano materiały wydawnictwa.