Zbiornik wodny powstały w wyniku spiętrzenia wody przez potężną tamę, przez wiele dziesięcioleci był miejscem odpoczynku i rozrywki dla wielu pokoleń mieszkańców nie tylko najbliższej okolicy, ale także nieco odleglejszej Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nad brzegiem jeziora funkcjonowało strzeżone kąpielisko, plaża i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nieco później na miejscu spalonego niemieckiego schroniska powstał hotel z restauracją. Miejsce, które przez wiele lat słynęło z dancingów na „Baudzie”.
Poniżej hotelu z malowniczej zatoczki można było popłynąć na wycieczkę niewielkim stateczkiem. Okręcik był nieco chybotliwy z tego względu słynnym powiedzeniem kapitana było „ Nie wszyscy na jedną burtę, bo się przewróci…” Łódka się nie przewróciła, a rejsy po jeziorze cieszyły się ogromnym powodzeniem.
ZDJĘCIE: „KRZYSIEK”
A.JAŚKIEWICZ
OSTATNIE KOMENTARZE