O śmierci zabytków na Dolnym Śląsku napisano i powiedziano już chyba wszystko. W świetle kamer, w blasku fleszy i pod czujnym okiem konserwatora kolejne nieruchomości popadają w ruinę. Stracone lata, zaprzepaszczone dziedzictwo i dziesiątki, a może nawet setki wspaniałych obiektów, które odeszły w zapomnienie pozostawiając po sobie jedynie tomy zakurzonych akt w rejestrach.
Dziś jesteśmy świadkami kolejnej takiej tragedii. Jeden z najstarszych budynków we Wleniu odchodzi w zapomnienie. Nie zniszczyła go żadna z wojen, nie zniszczyły go żywioły dom – w którym jak głoszą podania w 1813 roku był ponoć bazą sztabu maszerujących przez miasteczko wojsk Napoleona – zamienia się w kupę gruzu. Dach z prywatnego obiektu, za zgodą Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Zabytków Oddział w Jeleniej Górze kilka dni temu usunęli pracownicy Gminy Wleń.
Wleń, dom, ul. Kościelna 31, drewn., ob. ruina, poł. XIX, nr rej.: 391/884/J z 6.01.1987” – tyle możemy przeczytać dziś w ogólnodostępnym rejestrze zabytków nieruchomych. Wkrótce po zabytkowym domu dla potomnych pozostanie już tylko ten skromy zapis w urzędowych księgach.
Marek Dral – Lwowecki.info
Burmistrz,który działa na szkodę Miasta i mieszkańców ,JUŻ POWINIEN ODEJŚC.!!!!
A jak by konserwator dołożył trochę do zabytku a nie czekał aż 1 kłopot z głowy miał mniej, czy wlenia na wszystko stac
Widok obrazuje,że właścicielowi albo nie zależało albo nie było go stać na remont. Teraz będzie następną wizytówką Wlenia. Powiem tak gmina zabezpiecza chodnik , gmina rozbiera dach i mam tylko jedno pytanie z czyich pieniędzy? Jeśli z gminnych to chciałbym aby burmistrz przedłożył dokument w którym obciąża właściciela kosztami robocizny i materiału. Tak na zdrowy rozum to właściciel narażał osoby poruszające się jak i kierowców na utratę życia i zdrowia, gdyby coś z tego budynku spadło na pas drogowy. Panie burmistrzu co dalej?
Skoro budynek pochodzi z połowy XIX wieku, to jak mógł istnieć już w 1813 roku???
a no mógł istnieć. 1813r. to XIX W. I połowa. jak pamiętam to określenie wieku i połowy można było się nauczyć na historii w gimnazjum . pozdrawiam.
Cóż, nie wszyscy mieli szczęście kończyć gimnazjum. Starsi operują określeniem pierwsza połowa XIX wieku. To jeszcze wytłumacz mi, jak w tym budynku zmieścił się sztab Napoleona. „napoleoński sztab w 1813 roku liczył 110 generałów i 451 oficerów sztabowych.”
nasze miasteczko ongis piekne kwitnace teraz umiera
Tak umierają nie tylko zabytki, tak umiera Wleń. Po rewitalizacji rynku tak mogą wyglądać budynki wokół rynku, których mury drżą od prac budowlanych, wrażenia, jak na terenach kopalnianych na Górnym Śląsku, a to są wszystko stare mury