Podczas rozegranych między 10-11 października XV „Lotto” Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry po raz kolejny wywalczyli tytuły Mistrzów Polski.

Wśród kobiet triumfowała zdobywczyni Pucharu Świata i medalistka Mistrzostw Świata i Europy  Zofia Tuła, dla której to już kolejny tytuł w karierze. Zosia w najwyżej ocenionym przejeździe w finale zdobyła notę 426,67 pkt. Za Nią sklasyfikowano drugą z zawodniczek reprezentujących barwy KKK Jelenia Góra Jolantę Charę, która tym samym zdobyła srebro i tytuł Wice Mistrzyni Polski.

W konkurencji mężczyzn złoto wywalczył Tomasz Czaplicki, który na najwyższym stopniu podium stanął szósty raz z rzędu. Nasz Mistrz Europy i zdobywca Puchar Świata w każdej z trzech rund finałowych wykonał najwyżej ocenione przejazdy. Najbardziej do gustu sędziom przypadł ten z pierwszej kolejki oceniony na 1220 pkt. Podobnie, jak przed rokiem srebro wywalczył Bartosz Czauderna z notą 973,33 pkt., trzeci był Michał Sobieraj-Jakubiec z wynikiem 751,67pkt. – obaj z KKK Kraków. Pozostali reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego – Marcin Chara i Tadeusz Malek zdobyli 5 i 6 miejsce.

Z powodu pandemii Covid-19 i decyzji organizatora Mistrzostwa nie odbyły się w pierwotnie planowanym terminie 26-27 września. Finalnie imprezę przywrócono do kalendarza i rozegrano między 10-11 października na torze kajakarstwa górskiego, na rzece Wiśle w Krakowie.

„Niestety fakt pandemii covid-19 nie pozwolił na zgromadzenie na starcie dużej liczby uczestników, ale ważne, że zawody udało się przeprowadzić. Cieszę się, że pomimo trudności spowodowanych rozmiarem sytuacji związanej z Covid-19 na starcie nie zabrakło krajowej czołówki. Z mojego punktu widzenia ten start był bardzo potrzebny i ważny w perspektywie przygotowań do przyszłorocznych Mistrzostw Świata i prawdopodobnie również Mistrzostw Europy, które przeniesiono z tego sezonu na przyszły.”

Tomasz Czaplicki  

Poza zmaganiami mistrzowskimi, w których wzięli udział zawodnicy posiadający licencje sportowe rozegrano również konkurencje amatorskie kobiet i mężczyzn. Wystartowały również dzieci w ramach kategorii młodzików. Dzięki czemu mogły one zdobyć pierwsze doświadczenie startowe.

Jak co roku w dzień po zmaganiach we Freestyle’u Kajakowym rozegrano konkurencje dodatkowe takie, jak wyścigi w formule Kayak Cross i White Water SUP Race.

W konkurencji Kayak Cross Kobiet zwyciężyła Zofia Tuła, wśród Mężczyzn Tomasz Czaplicki.