kill_the_netUpload files...
Unikalne fotografie ruin młyna we Wleniu | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Przez setki lat Wleń (Lähn) był jednym z centrów gospodarczych regionu. Dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, ale przed Drugą Wojna Światową funkcjonowały tu trzy duże przedsiębiorstwa, dające zatrudnienie kilkuset okolicznym mieszkańcom. Po fabryce mebli pozostały niewielkie zabudowania, Zachował się budynek przetwórni mleka. Po jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesnym młynie praktycznie nie pozostał żaden ślad.

O tym, jak duży obszar zajmowały zabudowania Lähnmühle możemy przekonać się przeglądając unikalne fotografie wykonane w trakcie budowy wałów przeciwpowodziowych przez pana Stanisława Czaję.

Dzisiaj w tym miejscu przebiega obwodnica. O młynie jego historii i właścicielach pochowanych na cmentarzu komunalnym dzisiaj już nikt nie pamięta, a szkoda, bo jego początki sięgają prawdopodobnie średniowiecza. 

 W 1690 roku miasto Wleń wykupiło go z rąk właścicieli zamku Lenno. Od XVIII w. należał do rodziny Ander, która na przestrzeni lat rozbudowała i zmodernizowała obiekt. 

Z czasem dawne koła wodne zostały zastąpione turbinami, z których generowana energia wystarczała nie tylko do napędu urządzeń młyna, ale również  wybudowanego w pobliżu tartaku. Przy niewielkim zalewie utworzonym przez jaz piętrzący wody Bobru zlokalizowano dwie przystanie (jedną na terenie obecnego pola namiotowego). Można w nich było pożyczyć łodzie, z czego bardzo chętnie korzystali nie tylko mieszkańcy Lähn, ale również licznie odwiedzający miejscowość turyści i kuracjusze. 

Wycofujący się w maju 1945 roku oddział SS podpalił Lähnmühle. Dzieła zniszczenia dopełniła armia radziecka, która mimo protestu ówczesnych władz miasta zdemontowała i wywiozła ocalałe urządzenia techniczne. Opuszczone zabudowania częściowo rozebrano. Część magazynu dawnego młyna była użytkowana jeszcze w latach  80 XX w. przez miejscowy GS. Zdewastowane i opuszczone ruiny na wiele lat stały się dla wlenian terenem „rekreacyjnym”. Na „wodospad” chodzono na spacery, w upalne dni szukano ochłody w wodzie. Kres budowli nadszedł po powodzi w 1977 roku. Rozebrano wówczas resztki jazu, a fundamenty i pomieszczenia maszynowni wysadzono.

 Dzisiaj po dawnej chlubie miasta Lähn zachowały się jedynie niewielkie fragmenty muru dawnego kanału. 


Za udostępnienie fotografii dziękujemy dla pana Stanisława CZAI