Za niespełna 40 dni mają odbyć się wybory prezydenckie. Mimo, że epidemiolodzy przewidują apogeum zachorowań na drugą połowę kwietnia, wówczas liczba chorych może osiągnąć nawet 10.000 osób , partia rządząca na chwilę obecną nie zdecydowała się na ich przełożenie.

W trosce o zdrowie i życie mieszkańców kolejni włodarze miast odmawiają ich przeprowadzenia. Wśród nich Prezydent Jeleniej Góry pan Jerzy Łużniak,

Uprzejmie informuję, że w związku ze stanem epidemii, ogłoszonym przez najwyższe władze Rzeczypospolitej, dynamicznie rozprzestrzeniającym się zagrożeniem infekcją, która może objąć trudno do przewidzenia część społeczeństwa i ograniczeniami prawnymi i formalnymi, wynikającymi z powyższych nie istnieją możliwości należytego przygotowania i bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja 2020 r.

Burmistrz Gryfowa Sląskiego pan Olgierd Poniźnik

Szanowne Koleżanki i Koledzy Samorządowcy,
Szanowni Mieszkańcy Gminy i Miasta Gryfowa Śląskiego !

Już wiele koleżanek i kolegów samorządowców od kilku dni ostrzega i prosi rządzących o przełożenie terminu wyborów prezydenckich z 10 maja 2020 r. w związku z kroczącą epidemią koronawirusa, która także nie omija naszej gminy. Mamy już jedno zachorowanie i 63 osoby w kwarantannie domowej.

Do zabrania głosu zmusił mnie Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który postraszył nas włodarzy gmin i miast wprowadzeniem komisarzy, jeżeli będzie opór z naszej strony. Troska o zdrowie i życie mieszkańców nie jest łamaniem prawa. Liczę ,że w przyszłości, po ustaniu zagrożenia, Pan Terlecki zostanie przez społeczeństwo rozliczony za te słowa. NIE DAJMY SIĘ ZASTRASZYĆ !!!

W całej Polsce istnieje 2477 gmin. Jestem przekonany, że zdecydowana większość z nas myśli podobnie.

To ogromna siła wójtów, burmistrzów i prezydentów wybranych w demokratycznych wyborach.

My samorządowcy do każdych wyborów podchodzimy z ogromnym zaangażowaniem by je dobrze przygotować i przeprowadzić, ale w tej sytuacji ogromnego zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców, nie da się ich zrealizować.

Ja osobiście wolę nie być burmistrzem, niż mieć na sumieniu naszych mieszkańców, którzy zachorują bądź odejdą z tego świata.

Życzę koleżankom i kolegom i naszym mieszkańcom wielu sił, odporności i dużo dobrego zdrowia.

Oraz Burmistrz pobliskiego Lubomierza pan Marek Chrabąszcz

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Lubomierz,

sytuacja z jaką przyszło nam się obecnie zmierzyć, zmusza nas do podejmowania nadzwyczajnych działań, które mają na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Obywatelom. Widzimy, co dzieje się zarówno na świecie jak i w Polsce. Z dnia na dzień przybywa osób zakażonych SARS-Co-V-2 i z informacji, jakie otrzymujemy liczba zakażonych może rosnąć.

Mając na uwadze Państwa zdrowie i bezpieczeństwo nie widzę możliwości przeprowadzenia wyborów w naszej Gminie w wyznaczonym terminie.

Życzę wszystkim Państwu wytrwałości w tym ciężkim czasie, a przede wszystkim zdrowia.


%d bloggers like this: