Strażacy podsumowali działania, jakie w dniu wczorajszym prowadzili na terenie powiatu lwóweckiego. Dziś przed strażakami kolejny dzień ciężkiej pracy.

Wystarczyło kilkanaście minut ulewnego deszczu, żeby leniwe, niemal wyschnięte strumienie zamieniły się w rwące potoki, w których korytach nie mieściły się wody opadowe. Po oberwaniu chmury, jakie miało miejsce w niedzielne popołudnie nad wschodnią częścią naszego powiatu ucierpieli mieszkańcy trzech sołectw: Strzyżowca i Pilchowic w gminie Wleń oraz Pasiecznika w gminie Lubomierz.

W Strzyżowcu olbrzymie straty poczyniła woda spływająca z położonych nad wioską pól. Siedemdziesiąt lat mieszkam w tej wsi i czegoś takiego nie widziałem. Woda lała się jak z wiadra – opowiada nam jeden z mieszkańców. Inny wspomina, iż u sąsiada wody mieli po pas. Jedna z mieszkanek przyznaje, że jak woda jednymi drzwiami zaczęła wlewać się do domu, to otworzyli drzwi od podwórza i tamtędy woda wypływała się. Straty są jednak olbrzymie. We wsi zniszczony został kawałek drogi powiatowej, gdzie woda zerwała asfalt. Przez kilka godzin mieszkańcy nie mieli prądu.

Jako pierwsi z pomocą mieszkańcom ruszyli strażacy. Pomagali w wypompowaniu wody z zalanych mieszkań i piwnic, pomagali w zabezpieczeniu domów przed dalszymi podtopieniami, pomagali w porządkowaniu terenu.

Ogrom wody jaki spadł nad Strzyżowcem błyskawicznie spłynął w dół i podtopił część Pilchowic. Nurt wody w strumieniu był tak silny, iż połamał betonową płytę nad potokiem, po której mieszkańcy dojeżdżali do domów. Tu woda również zalewała domy i studnie.

W godzinach wieczornych nawałnica przetoczyła się nad Pasiecznikiem. Zalane zostało jedno gospodarstwo. Tam również z pomocą mieszkańcom przyszli strażacy.

Zalanych było 19 domów, dziesięć w Strzyżowcu, siedem w Pilchowicach, jeden w Pasieczniku i w DPS-ie Nielestno strażacy też wypompowywali wodę z piwnicy – mówi nam mł. bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, który dodaje, iż oprócz zalanych domostw zalane zostały studnie, ujęcia wody pitnej.

W akcjach udział brało dziewięć zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej i trzy zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim. Strażaków z powiatu lwóweckiego wspierali druhowie z OSP Czernica oraz z JRG PSP w Bolesławcu.


Marek Dral – Lwowecki.info