Tomek wygrywa Freestyle Fest 2020

Długo musieliśmy czekać do powrotu sportowych emocji w kajakarstwie freestyle’owym. Najpierw wybuch epidemii korona wirusa, potem „lockdown” a następnie masowe odwoływanie imprez sportowych na całym świecie. Jednak nie wszystkie zawody odwołano. W miniony weekend środkowo europejska czołówka freestyle’u kajakowego wystartowała w 21 edycji Otwartych Mistrzostw Czech we Freestyle’u Kajakowym. W otwarciu trzeciej dekady freestyle’u w Czechach, bo tak promowali tegoroczny Freestyle Fest jego organizatorzy wzięli udział kajakarze z Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec i Polski.

Tegoroczna edycja zapisze się na długo w pamięci kibiców i zawodników. W silnie obsadzonej konkurencji mężczyzn już od eliminacji na przód stawki wysunęli się 3-krotny Wice Mistrz Świata Peter Csonka (SVK), który bronił tytułu z zeszłego roku i nasz zawodnik 2-krotny zwycięzca Pucharu Świata Tomasz Czaplicki. Reprezentant Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry prowadził po eliminacjach, a Słowak plasował się tuż za nim. 

W półfinale Tomek wykonał dwa wysoko ocenione przejazdy i z wynikiem 1140 pkt. awansował do finału z pierwszego miejsca. Z drugiego awansował Peter Csonka z wynikiem 1085 pkt. W skład pięcioosobowego finału weszli jeszcze: Philipp Windischbacher (AUT), David Hlavacek (CZE) i Stepan Vohradsky (CZE). Finały rozegrano nazajutrz w niedzielę. Rano okazało się, że z rywalizacji wycofano reprezentanta Austrii, który doznał kontuzji barku. W walce o zwycięstwo w 21 edycji Freestyle Fest w kat. K1M zostało 4 zawodników, którzy wystartowali w odwrotnej kolejności do zajmowanych miejsc po półfinale. Każdą z trzech rund finałowych otwierał wielokrotny medalista imprez międzynarodowych Stepan Vohradsky, który poza zwycięstwem w całej imprezie rywalizował również o tytuł Mistrza Czech z obrońcą tytułu Davidem Hlavackiem. Bowiem najwyżej sklasyfikowany w tej imprezie czeski zawodnik odbiera tytuł mistrza kraju.

Już wyniki pierwszej kolejki dały zdecydowane prowadzenie aktualnemu Mistrzowi Europy i zdobywcy Pucharu Świata. Tomek już w pierwszym, widowiskowym przejeździe ustawił poprzeczkę na wysokości 1337 pkt. wyprzedzając drugiego Petera Csonkę o ponad 200 pkt. Jak się później okazało 3-krotny Wice Mistrz Świata nie dał rady prześcignąć Tomka i nasz zawodnik zwyciężył. Nie był to jednak koniec emocji, bo Jeleniogórzanin dążył do poprawy swojego wyniku. Poza tym trwała zacięta walka między Stepanem a Davidem o 3 miejsce i tytuł Mistrza Czech. Ostatecznie brąz i tytuł najlepszego Czecha wywalczył Stepan Vohradsky. 

Wyniki finału K1M:

1.       Tomasz Czaplicki (POL) 1337 pkt.

2.       Peter Csonka (SVK) 1057 pkt.

3.       Stepan Vohradsky (CZE) 590 pkt.

4.       David Hlavacek (CZE) 507 pkt.

5.       Philipp Windischbacher (AUT) DNF

„To był naprawdę dla mnie piękny weekend. Ciężko trenowałem wierząc, że zaraz sytuacja się nieco unormuje i pomimo pandemii będę mógł wystartować w zawodach. Cieszę się z tego zwycięstwa, bo w zeszłym roku byłem drugi za Peterem i postanowiłem się mu zrewanżować.”

Tomasz Czaplicki

W zawodach nie wystartowała Zofia Tuła, która jest w trakcie leczenia urazu pleców. Choć tym razem nie mogła walczyć o zwycięstwo, to pojechała na Freestyle Fest by dopingować i wspierać innych zawodników.

„Pomimo tego, że nie mogłam wystartować zawody mi się bardzo podobały. Tomek był w swoim żywiole. Lubię oglądać jego przejazdy jak wykonuje wiele figur od razu po sobie zachowując idealną płynność. Wygląda to wtedy bardzo efektownie. Obserwowałam też rywalizację kobiet. Dziewczyny zrobiły duży postęp i już nie mogę się doczekać żeby z nimi powalczyć”.

Zofia Tuła

Polskę i Karkonoski Klub Kajakowy reprezentowali na tej imprezie również Tadeusz Malek, który otarł się o awans do półfinału zajmując ostatecznie 11 pozycję. Marcin Chara był 14. Wśród startujących w konkurencji K1W zawodniczek Jolanta Chara zajęła 7 miejsce.

Kolejną nadchodzącą imprezą będą otwarte Mistrzostwa Austrii –  „Graz Freestyle 2020”

Trzymamy kciuki!  


Tomasz Czaplicki www.czaplickifun.pl

%d bloggers like this: