kill_the_netUpload files...
Budowa nowej Komendy Policji w Lwówku Śląskim na ostatniej prostej | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń
 
 
 
 
Trwa budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. Jeszcze w tym roku lwóweccy stróże prawa przeprowadzą się z ulicy Jana Pawła II do nowej siedziby przy ulicy Przyjaciół Żołnierza. Nowoczesna inwestycja jest na ostatniej prostej.

Dzięki uprzejmości kom. Wojciecha Czafurskiego Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim mieliśmy przyjemność na własne oczy zobaczyć jak postępują prace.

O konieczności budowy nowej siedziby dla lwóweckich policjantów mówiło się od lat. Pierwsze pomysły i plany rodziły się jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. Działo się tak z uwagi na to, że obsługa interesantów w starym budynku jest niekomfortowa. – Zmieniają się czasy, zamieniają się oczekiwania interesantów, osób pokrzywdzonych, które składają zawiadomienia. One potrzebują intymności, nie jak to się mówi rozmowy w holu wśród innych osób, tylko rzeczowej rozmowy na osobności. Ponadto na Jana Pawła II nie ma możliwości zrobienia np. niebieskiego pokoju dla ofiar przemocy, dla dzieci, czy osobnych pokoi dla dzielnicowych. Tamta komenda nie ma w ogóle pomieszczeń dla zatrzymanych, jest tylko jeden pokój przejściowy. – tłumaczy asp. szt. Mateusz Królak z lwóweckiej policji, który wyjaśnia, iż komfort tak pracy policjantów jak i obsługi interesantów jest ograniczony.

Teraz to się zdecydowanie zmieni. Nowy budynek komendy w Lwówku Śląskim to przede wszystkim nowe standardy w obsłudze interesantów. To również poprawa warunków pracy policjantów i pracowników cywilnych, a także możliwość prowadzenia szkoleń. Obiekt będzie dwukondygnacyjny, w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdą się m.in. pomieszczenia dla osób zatrzymanych, zespół dyżurny, pokoje wydziału prewencji i ruchu drogowego oraz pokoje do przesłuchań. Na piętrze przewidziano m.in. salę konferencyjną, gdzie oprócz narad mundurowi będą organizowali szkolenia dla seniorów, czy dla młodzieży, tam mają także zapraszać uczniów z klas mundurowych – ZSE-T w Rakowicach Wielkich, czy ZS w Lubomierzu. Ponadto na piętrze nowej komendy znajdą się pokoje wydziału kryminalnego, dochodzeniowo- śledczego oraz część administracyjna i dowodzenia.

 
Względem obecnej siedziby zwiększona zostanie powierzchnia biurowa przypadająca na jedną osobę. Pokoje będą wyposażone w nowe meble oraz nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, W całości zastosowano najnowsze technologie, w tym m.in. ogrzewanie podłogowe.

Standard tej komendy i rozmieszczenia dla interesanta jest identyczny w całym kraju. – wyjaśnia asp. szt. Mateusz Królak.

W pobliżu obiektu powstają również garaże, strzelnica, która poprawi możliwości prowadzenia szkolenia strzeleckiego, a także budynek dla policjantów z psami. Pomiędzy obiektami znajdzie się duży plac apelowy a wszystko będzie otoczone zielenią.

Nowa komenda to poprawa komfortu pracy policjantów i pracowników cywilnych lwóweckiej policji, ale także dla interesantów, wszystkich tych, którzy zwracają się do policji z prośbą o pomoc. – Takie było założenie. Jak tutaj wchodziliśmy, to pierwsze, co to obszerny hol dla klienta, dalej pokój do przyjęć interesantów, osobne toalety dla interesantów na każdym piętrze, winda dla osób niepełnosprawnych … – mówi rzecznik lwóweckiej policji.

Budowa nowej siedziby lwóweckich policjantów ma zostać zakończona w połowie roku. Uroczyste otwarcie planowane jest na lipiec. Takim terminem, który byłby tu najbardziej odpowiedni będzie z pewnością przypadające na 24 lipca Święto Policji.

Koszt samej budowy to nieco ponad 22,5 miliona złotych a w raz z wyposażeniem inwestycja zamknie się w okolicach 28 milionów złotych. Całość finansowana jest przez Komendę Główną z Programu Modernizacji Policji.


Marek Darl – Lwowecki.info