kill_the_netUpload files...
Historia Klubu Pogoń Wleń | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Historia Klubu Pogoń Wleń

Fragment PRACY MAGISTERSKIEJ zatytułowanej „GMINNO – LUDOWY KLUB SPORTOWY „POGOŃ” WLEŃ W LATACH 2000 – 2010”, wykonanej w Katedrze Teorii i Metodyki Sportów AWF im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim pod kierunkiem dr hab. prof. AWF Tomasza Jurka,
Autor: TOMASZ SUSKI, Gorzów Wielkopolski, 2011 rok.
Poniższy fragment pracy został uzupełniony o końcowe wyniki klubu z 2011 roku

 

TRADYCJE KLUBU DO 2000 ROKU

 

Rozwój sekcji piłki nożnej we Wleniu datuje się od końca 1945r. Wtedy powstał klub sportowy o nazwie „Orzeł”. Głównymi założycielami byli osadnicy z Andrychowa – Adamik, Wawak, Prus, Jakubowski i Klimowicz. Pierwszym prezesem w historii nowo założonego klubu był Ignacy Adamik, zaś jego zastępcą Paweł Kaśków. Klub sportowy „Orzeł” działał do 1948 roku i wtedy jego nazwa została zmieniona na KS „Sprawdzian”, na bazie fabryki, która produkowała części optyczne dla przemysłu zbrojeniowego. Po pewnym czasie fabryka została przeniesiona do Jeleniej Góry. Wśród 70 pracujących ludzi byli także wleńscy sportowcy.

W 1949 roku w okolicy Wlenia została otworzona kopalnia złota (uranu). Wtedy drużyna piłkarska ponownie zmieniła nazwę tym razem na KS „Górnik”. Nazwa przetrwała tylko do 1951 roku, w którym zlikwidowano kopalnię. Od roku 1951 do 1955 klub działał, jako LZS „Pogoń”. W skład zarządu weszli: Paweł Kaśków, Roman Andruszków, Fryderyk Wojewódka, Ignacy Adamik i Stanisław Łyżnik – długoletni kapitan drużyny piłki nożnej. „Pogoń” występowała wówczas w lidze wiejskiej, która była zarejestrowana przy powiecie. Zawodnicy chodzili pieszo na mecze lub jeździli rowerami.

W 1955 roku Fryderyk Wojewódka zarejestrował i uzyskał osobowość prawną dla klubu, na mocy, której nazwa została zmieniona na LKS „Pogoń”. Aby klub funkcjonował zgodnie z prawem we Wleniu powstało 5 sekcji sportowych. Zostały nimi: sekcja tenisa, saneczkarstwa, lekkiej atletyki, szachów i piłki nożnej. Założycielami zostali F. Wojewódka i P. Kaśków, zaś skarbnikiem mianowano Klarę Wołek. Piłkę nożną podzielono na kategorie wiekowe, a mianowicie na seniorów i juniorów. Trenerem został Stanisław Kochański, który był wcześniej zawodnikiem „Cracovii” z Krakowa. Funkcję trenera dzielił z byciem urzędnikiem miasta Wleń. Sukcesem okazała się drużyna juniorów, która pozwoliła wyłonić kilka talentów piłkarskich między innymi można wyróżnić: S. Marceluka, P. Marceluka, J. Strokosz, P. Włodarczyka, J. Czernik, A. Matejko, W. Szczurka, J. Skowronka, E. Gliwę.

„Pogoń” brała udział w rozgrywkach wojewódzkich. Najpierw występowała w „C” klasie a następnie po trzech latach, awansowała do „ A” klasy. Z powodu braku finansów Wleń nie przystąpił do rozgrywek w „A” klasie. Zarząd i młodzież grała w piłkę i pracowała społecznie. Burmistrz, sekretarz partii, prezes Gminnej Spółdzielni, przewodniczący Związku Młodzieży Polskiej powoływani byli do zarządu ze względu na prestiż w stanowiskach środowiskowych, a stroną techniczną zajmowali się F. Wojewódka i P. Kaśków. Wieloletnim gospodarzem klubu był Władysław Gil. Mecze piłkarskie były traktowane jak święto. Na stadion przychodziło całe miasto. W 1957 roku klub kupił samochód marki GAZ i sanitarkę. Auto umożliwiło sprawne poruszanie się do miejsc, w których były rozgrywane spotkania ligowe, a nawet mecze reprezentacyjne. Stroje były szyte za własne pieniądze i nawiązywały do „Pogoni” ze Lwowa.

W latach pięćdziesiątych największym sukcesem drużyny piłkarskiej była wygrana w Pucharze Polski z „Polonią” Jelenia Góra. Niestety Wleń znalazł swojego pogromcę w ćwierćfinałach tej rangi. W latach 60 – tych nastąpiła fuzja z konkurencyjnym klubem LZS Winiogóra. Wtedy „Pogoń” odnosiła największe sukcesy. Kierownikiem drużyny był Jerzy Henkiel.

Lata 70 – te XX wieku przyniosły kolejną fuzję, w której wzięła udział drużyna z Wlenia i PKS-u z Jeleniej Góry. Klub szybko awansował do „A” klasy, ale był za słaby, aby wywalczyć promowane miejsce do klasy okręgowej. Po trzech sezonach ponownie zostaje zdegradowany do niższej klasy. W tym czasie rozegrała kilka ciekawych spotkań: z Odrą Opole i Ślęza Wrocław. Przez następne 10 lat „Pogoń” występowała w kratkę w „B” i „C” klasie. Awans został wywalczony dopiero w sezonie, 1986/1987 ale trwał tylko dwa sezony i klub znowu spadł do niższej klasy rozgrywkowej.

W latach 90 – tych XX wieku drużyna przeżywała znaczny kryzys. Klub na zmianę występował w „B” i „C” klasie. Poszczycić się może jedynie dobrymi występami w Pucharze Polski. W tych rozgrywkach pokonał między innymi występującą drużynę w klasie okręgowej „Czarni” Lwówek Śląski. Zespół z Wlenia uległ dopiero w IV rundzie, gdzie rywal Karkonosze Jelenia Góra okazał się zbyt silny dla niżej notowanej drużyny. Progres „Pogoni” nastąpił w sezonie, 2003/2004 gdy wówczas pod wodzą Jerzego Horwata po 16 latach nieobecności pojawiła się w gronie „A” klasowców. Niestety radość z awansu trwała tylko jeden sezon i klub ponownie znalazł się w „B” klasie. Kryzys trwał nieubłaganie gdyż „Pogoń” przez kolejne dwa sezony okupowała dolne rejony tabeli.

Władze postanowiły zatrudnić szkoleniowca z dużym jak na „B” klasę doświadczeniem. Okazał się nim Kazimierz Jóźwicki, który w przeszłości był asystentem pierwszego trenera w III ligowym „Progresie” Jelenia Góra. Drużyna z Wlenia wreszcie odżyła. Nowy szkoleniowiec wniósł wiele trudu, aby zbudować silny zespół na miarę „A” klasy. Efekt pracy nastąpił dopiero w sezonie, 2009/2010 gdy drużyna zajmuje drugie miejsce w grupie, co się później okazało, że została promowana do wyższej ligi. Radość w klubie nie trwała długo, bowiem odszedł szkoleniowiec oraz czołowi zawodnicy. Rundę jesienną piłkarze zakończyli na przedostatnim miejscu w grupie. W przerwie między sezonowej wybrano nowy zarząd, w którym prezesem po raz pierwszy raz w historii klubu okazała się kobieta. Została nią Iwona Kobierecka

Sekcja tenisa stołowego

 

Tenis WleńPoczątki powstania sekcji datują się na lata 70 – te XX wieku. Pierwszym trenerem i założycielem był Józef Bohatyrewicz. W krótkim czasie został wywalczony awans z „A” klasy do 2 ligi. Trzonem drużyny byli: M. Rybiałek, B. Owoc, S. Marceluk, S. Gałązka. Po awansie do 2 ligi do sekcji dołączyli Parikitko, H. Bańka, S. Segiel i Górecki oraz wychowankowie „Górnika” Lubin. Wówczas istniał podział na kadetów i juniorów. Po odejściu trenera Bohatyrewicza sekcję przejął Stanisław Segiel były dyrektor szkoły we Wleniu. Po pewnym czasie S. Segiel dostał propozycje pracy w Karpaczu, którą przyjął. Tym samym przeniósł sekcję do Chojnika Cieplice. Tenis stołowy we Wleniu dobiegł końca.
Reaktywacja nastąpiła dopiero w latach 90 – tych. Zaczęło się od zorganizowania „Open” turnieju Burmistrza. Głównym organizatorem był Bronisław Owoc. Tym samym został założycielem i trenerem reaktywowanej sekcji. Podopieczni zaczęli od „B” klasy i po 3 latach znaleźli się już w szeregach trzecio ligowców. Zawodnicy wyróżniający się w tamtym okresie: A. Jankowiecki, T. Jarosz, Ł. Owoc, I. Szewczyk, R. Śpiewak, Wesołowski, Kura. Rozwiązanie sekcji nastąpiło w 2005 roku z powodu braku finansów.

Ważniejsze osiągnięcia: 

Tenis Wleń

• II miejsce w Indywidualnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Makroregionu Dolnośląskiego w grach mieszanych w kategorii junior (Irena Górecka, Krzysztof Pierściński)
• III miejsce w kategorii młodzików (Barbara Poziemska, Henryk Górecki)
• II miejsce w grze podwójnej dziewcząt
• I miejsce na Ogólnopolskich X Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (Henryk Górecki)
• VIII miejsce w Turnieju Drużynowym w tenisie stołowym na X Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Radomiu (Magdalena Jarmakowicz, Henryk Górecki, Ewa i Artur Segiet)
• II miejsce w Spartakiadzie Młodzieży w tenisie stołowym w Bydgoszczy (Henryk Górecki)

Sekcja lekkoatletyczna i saneczkarska
Mistrz PolskiPoczątek sekcji lekkoatletycznej datuje się na 1958 rok. Założycielem i trenerem był Witold Szczurek. Wszystko zaczęło się od zajęć w szkole. Trener na początku swojej działalności starał się wyłonić zdolnych uczniów, z którymi mógł zacząć trenować. Wyniki, które osiągali podopieczni nie były rewelacyjne. W. Szczurek postanowił zmienić system, w tym naborze do sekcji. Nowy plan okazał się sukcesem. Zawodnicy zaczęli istnieć na arenie powiatowej, a także wojewódzkiej. Trener może się poszczycić olimpijczykiem Ryszardem Skowronkiem, który brał udział w Igrzyskach Olimpijskich: w Monachium i w Meksyku. Największym jego sukcesem było Mistrzostwo Europy w dziesięcioboju w Rzymie w 1974 roku. Witold Szczurek był jego pierwszym trenerem przez okres 10 lat.

Osiągnięcia:

• II miejsce w Podokręgu w biegu sztafet 4x60m (dziewczęta i chłopcy)
• tytuł Mistrza Powiatu 2424 punkty
• I miejsce w Mistrzostwach Okręgu Wrocław w czwórboju LA dziewcząt 1026 punktów (Alicja Szutowicz, Krystyna Antoszewska, Lucyna Rykaczewska, Anna Łopuszańska). Indywidualnie II miejsce w czwórboju – A. Szutowicz
• I miejsce w Powiecie – Liga Lekkoatletyczna

W 1964 roku z inicjatywy Witolda Szczurka powstał przy szkole Komitet Budowy Sztucznego Toru Lodowego Saneczkowego w czynie społecznym, długości 900m., na którym trenowali młodzi saneczkarze.

Osiągnięcia:

• II miejsce w wieloboju saneczkowym chłopców w Igrzyskach Dolnego Śląska (Zdzisław Ozimek, Lesław Skowronek, Ireneusz Bukszaniewicz )
Niestety przygoda z saneczkami okazała się krótka. Tor został zniszczony w późniejszych latach.

KADRA KLUBU


Do pierwszego zarządu klubu sportowego „Orzeł” weszli: przewodniczący I. Adamik, wiceprzewodniczący P. Kaśków, członkowie: Wawak, Prus, M. Jakubowski, T. Zwoźny. Drużyna występująca w „C” klasie nie odnosiła większych sukcesów. W latach pięćdziesiątych wyłoniło się wiele zdolnej młodzieży: S. Marceluk, J. i K. Czepczak, S. Łyżnik, J. Strokosz, P. Włodarczyk, J. Czernik, A. Matejko, R. Łapiński, S. Stefaniak, S. Misiak, H. Bunikowski, W. Łazarewicz, J. Skowronek, W. Szczurek, E. Gliwa, S. Sznajder, T. Popławski, M. Ulewski, T. i M. Płoszczyca, A. Żółkiewicz, P. Marceluk, W. Wojciechowski, M. Rybiałek, B. Owoc, A. i M. Sobczyk, W. i W. Birulo, Witkowski, Wielybiński, Krymuza, bracia Roskowińscy, bracie Pobiadkowie.

W latach późniejszych szeregi drużyny zasilili pracownicy z Górnego Śląska: S. Pilarz, R. Kaczmarek, Herman, Flak, Pacek, Jarominek. Przez kilkadziesiąt lat zespół grał na przestrzeni od „A” do „C” klasy. Poniżej zostali przedstawieni Prezesi GLKS-u „Pogoni” Wleń, trenerzy oraz zasłużeni działacze.

W latach 1945 – 2010 funkcje trenerów pełnili następujący szkoleniowcy: Stanisław Kochański, Witold Szczurek, Kazimierz Jóźwicki. Wiele lat klub nie posiadał trenera, ze względu na brak środków finansowych pozwalających opłacić jego pracę. Z tego powodu zadania trenera pełnili okazjonalnie działacze lub najstarsi i zarazem najbardziej doświadczeni zawodnicy.

Prezesi Pogoni Wleń w latach 1945-2010:

• Ignacy Adamik
• Paweł Kaśków
• Bogdan Durka
• Paweł Kaśków, Fryderyk Wojewódka
• Siemianowski
• Jan Stachyra
• Królikowski, Borkowski
• Sobczyk
• Eugeniusz Borowy
• Jerzy Horwat
• Stefan Wałowski
• Iwona Kobierecka (od 24 lutego 2011 r.)


Czołowymi działaczami klubu w okresie 1945 – 2010 byli:
I. Adamik, S. Gancarczyk, W. Gil, J. Horwat, S. Marceluk, A. Popławski, F. Wojewódka.

BAZA SPORTOWA I NAKŁADY FINANSOWE


Od początku istnienia klubu, a w zasadzie drużyny piłkarskiej o nazwie „Orzeł” jak i również „Pogoń” mecze rozgrywano na terenie Wlenia. Największym problemem finansowym w tamtych czasach był sprzęt sportowy oraz spotkania wyjazdowe, na które trzeba było dojechać. W zasadzie klub nie posiadał żadnych pieniędzy. Zawodnicy nie otrzymywali diet. Na mecze chodzono pieszo bądź też dojeżdżano rowerami, zdarzały się także podróże komunikacją kolejową. W późniejszych latach klub zakupił samochód marki „GAZ”, którym podróżowano na mecze w klasach rozgrywkowych. Bazą sportową dla piłkarzy był stadion piłkarski przy ul. Jana Kazimierza.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych została wybudowana hala sportowa, co umożliwiło klubowi większe możliwości do przygotowań w okresie zimowym. Wymiary hali wynosiły 44m x 22m. Ilość miejsc siedzących mieściła się w granicach 150 krzesełek. Przy hali została wybudowana siłownia, która posiadała różnorodny sprzęt do ćwiczeń. Na obiekcie mogą odbywać się rozgrywki piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, a przede wszystkim piłki halowej (futsal). W 2007 roku obiekt klubowy przeszedł modernizację. Przy pracach pomagali członkowie, a także chętni, którzy chcieli pomóc klubowi. Zmodernizowano szatnię, postawiono nowe budki dla rezerwowych, usypano prowizoryczną trybunę, na której ustawiono ławki.

Nakłady finansowe „Pogoni” miały wiele do życzenia. Klub od lat nie posiadał dostatecznej ilości pieniędzy na funkcjonowanie. W początkach istnienia drużyny większość spraw związanych z budżetem była realizowana społecznie. Sprzęt sportowy był często kupowany przez prezesów, trenerów oraz członków zarządu. Z biegiem czasu sytuacja w klubie nieznacznie się poprawiała aż do 2010 roku, gdy głównym, a zarazem jedynym sponsorem był Urząd Miasta i Gminy Wleń. Co sezon klub otrzymywał kwotę 35 tysięcy złotych, która pozwoliła pokryć koszty związane z utrzymaniem zespołów w lidze.

OSIĄGNIĘCIA KLUBU W KATEGORII SENIOR


W latach 2000-2010 GLKS „Pogoń” Wleń uczestniczył w regionalnych rozgrywkach ligowych. Klub z różnym powodzeniem brał udział w poszczególnych częściach sezonu. Piłkarze z Wlenia na miarę swoich możliwości uczestniczyli początkowo w rozgrywkach klasy „B”, a po awansie w 2003r. rozgrywali krótko mecze w klasie „A”. Poniżej zostały ukazane szczegółowe wyniki piłkarzy GLKS „Pogoń” Wleń w rozgrywkach klasy „B” oraz klasy „A”. W poszczególnych tabelach przedstawiono osiągnięcia drużyny z Wlenia na tle innych, konkurujących z nimi zespołów.

Sezon 2000/2001Sezon 2000/2001 nie należał do udanych. Z powodu dużej rotacji składu, co wpłynęło na wyniki, klub ostatecznie zajął dopiero ósme miejsce w lidze.

Sezon 2001/2002Po bardzo słabym występie w ubiegłym sezonie do drużyny zarząd wprowadził młodych zawodników, co pozwoliło osiągnąć szóste miejsce na koniec rozgrywek jeleniogórskiej „B” klasy, sezonu 2001/2002.

Sezon 2002/2003Bardzo dobry sezon 2002/2003 dał upragniony awans do jeleniogórskiej klasy „A” po szesnastu latach nieobecności na boiskach „A” klasowych.

Sezon 2003/2004Po dobrym sezonie zespół awansował do grona „A” klasowiczów. Celem w nadchodzącym sezonie 2003/2004 była walka o utrzymanie. Jednak wyższa klasa rozgrywkowa była zbyt silna, aby beniaminek nie zdołał się utrzymać. Zespół został zdegradowany.

Sezon 2004/2005Kolejnym zadaniem była odbudowa zespołu i odzyskanie dawnej pozycji. Cel, jaki stawiano na sezon 2004/2005 był jeden: awans. Niestety ta sztuka była zbyt trudna i po raz kolejny drużyna „wylądowała” na ostatnim miejscu w tabeli.

Sezon 2005/2006Po kolejnym słabym sezonie 2005/2006 zarząd postanowił wprowadzić pewne zmiany. W rundzie wiosennej zatrudniono nowego szkoleniowca. Był nim Kazimierz Jóźwicki. Po miesiącu pracy nowego trenera, „Pogoń” zaczęła „rosnąć” w siłę.

Sezon 2006/2007Przed sezonem 2006/2007 zarząd postawił jasny cel: stabilizacja składu oraz walka o najwyższą pozycję w lidze. Pomimo młodego składu (średnia wieku 20 lat) „Pogoń” uzyskała doskonały rezultat na zakończenie sezonu.

Sezon 2007/2008Po dobrym występie w ubiegłym sezonie przed zawodnikami postawiono bardzo trudne zadanie: włączenie się w walkę o awans. Tym samym zarząd zdecydował przenieść drużynę do innej grupy rozgrywkowej. Niestety liczne kontuzje młodych zawodników nie pozwoliły wywalczyć premiowanego miejsca do awansu.

Sezon 2008/2009W sezonie 2008/2009 klub przeniósł się do starej grupy. Zarząd po cichu liczył na awans, ale drużyna nabierała dopiero doświadczenia. Pomimo tego po raz kolejny „Pogoń” dowiodła, że stać ją na wiele.

Sezon 2009/2010Kolejny dobry sezon zaostrzył apetyt na awans. Zarząd postawił ultimatum trenerowi Jóźwickiemu. Tym samym sprowadził do drużyny nowych zawodników z wyższych klas rozgrywkowych. Dzięki temu zespół zajął bardzo wysokie drugie miejsce. W późniejszym terminie okazało się, „Pogoń” awansowała do „A” klasy, a to wszystko za sprawą połączenia się drużyny, która zajęła pierwsze miejsce w grupie i drużyny występującej już w „A” klasie.

Sezon 2010/2011Po 6 latach zespół ponownie znalazł się w gronie „A” klasowiczów. Zaczęły się problemy po odejściu trenera i czołowych zawodników. Po rundzie jesiennej drużyna była na przedostatnim miejscu w tabeli. W przerwie zimowej wybrano nowy zarząd oraz trenera. Cel stał się jasny: utrzymanie.

WSPÓŁZAWODNICTWO W GRUPIE JUNIORÓW


Obok drużyny seniorów klub posiadał także zespół juniorów. Wynikało to z przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także aktywności młodzieży, która sama spontanicznie chętnie uprawiała piłkę nożną.

Pierwsza drużyna juniorów została założona w 1955 roku. Po kilku latach funkcjonowania z braku pieniędzy najmłodsza grupa została rozwiązana. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat z braku funduszy prowadzona była tylko drużyna seniorów, ale w 2003 roku, gdy Pogoń wywalczyła awans do „A” klasy ponownie została założona drużyna juniorska. Niestety przygoda z ligą juniorów trwała zaledwie 2 i pół sezonu. W 2006 roku zarząd rozwiązał zespół z powodu braku zawodników w pierwszej drużynie. Piłkarze grupy juniorskiej przekraczający wiek 16 lat przeszli do drużyny seniorskiej. Obecnie drużyna juniorów znajduje się pod wodzą zawodnika grającego w pierwszym zespole Olga Marczyszyna.

Pogoń Wleń JuniorzyW 2010 roku kadra składała się z 27 osób, którą tworzyli następujący piłkarze:
Paweł Adamus, Bartosz Cegielski, Bartosz Chaczko, Artur Chmielewski, Sebastian Czarnecki, Mateusz Domider, Wojciech Dorsz, Andrzej Dziubiński, Patryk Flis, Adrian Furciński, Krzysztof Gałązka, Jakub Goryczka, Miłosz Herba, Artur Kostecki, Jacek Kulas, Mateusz Kurek, Michał Matejewicz, Bartosz Ostrowski, Ernest Pilny, Jakub Połomski, Ernest Szaweł, Mateusz Trojan, Krystian Worobij, Paweł Woś, Piotr Wójtowicz, Adam Zając, Michał Zych.

Pogoń Wleń Juniorzy

W sezonie 2004/2005 drużyna juniorska nie osiągała znaczących sukcesów. W sezonie 2005/2006 drużyna juniorów została zlikwidowana na rzecz drużyny seniorskiej. Po rozegraniu 16 spotkań drużyna została wycofana z rozgrywek. Drużynę juniorów reaktywowano w sezonie 2009/2010.

Końcowe wyniki Klasy Terenowej:


Sezon 2003/2004Juniorzy sezon 2003/2004 Sezon 2004/2005Juniorzy sezon 2004/2005 Sezon 2005/2006Juniorzy sezon 2005/2006 Sezon 2009/2010Juniorzy sezon 2009/2010 Sezon 2010/2011Juniorzy sezon 2010/2011

Fragment PRACY MAGISTERSKIEJ zatytułowanej „GMINNO – LUDOWY KLUB SPORTOWY „POGOŃ” WLEŃ W LATACH 2000 – 2010”, wykonanej w Katedrze Teorii i Metodyki Sportów AWF im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim pod kierunkiem dr hab. prof. AWF Tomasza Jurka,
Autor: TOMASZ SUSKI, Gorzów Wielkopolski, 2011 rok.
Powyższy fragment pracy został uzupełniony o końcowe wyniki klubu z 2011 roku