kill_the_netUpload files...
Kto wysypywał popiół na drogę | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Wczoraj na portalu zamieściłem informacje o wysypywaniu odpadów, konkretnie popiołów na drogę gminną. Okazało się, że sprawa ma ciąg dalszy. Dzisiaj zadzwonił do mnie, nazwijmy to „prominentny działacz samorządowy” informując, że to on wywoził popiół na drogę. Co więcej, nie widział w tym nic złego, a  moją uwagę, że popiół jest odpadem komunalnym i powinien zgodnie z przepisami trafiać do pojemników na śmieci zupełnie zignorował. Miał również pretensje do sąsiadów, którzy poinformowali o zdarzeniu media.

Z jego wypowiedzi odniosłem wrażenie, że  oczekuje nie tylko usunięcia informacji ze strony internetowej, ale co najmniej przeprosin z mojej strony! Dodając przy tym, że podawanie takich informacji to już przesada.

Tymczasem jak na takie doniesienia reagują władze i służby porządkowe w innych miejscowościach? Kilka przykładów.

Burmistrz Wolina przypomina, że obowiązuje zakaz wysypywania popiołu z palenisk domowych (pieców centralnego ogrzewania). Popiół stanowi odpad komunalny, który ma być gromadzony w pojemniku.

– Wyrzucanie popiołu na drogi czy w inne miejsca jest wykroczeniem. Jeśli w postępowaniu zostanie ujawniony sprawca tego wykroczenia, to nie dość, że zostanie zobowiązany do uprzątnięcia go, to nałożona zostanie na niego kara finansowa, która może wynieść nawet do 500 zł – poinformowali strażnicy miejscy z Nakła.

Wójt Gminy Pabianice informuje, iż na terenie Gminy Pabianice obowiązuje całkowity zakaz wysypywania popiołu. Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250) „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez (…)

We Wleniu zostałem poinformowany, że teraz będą mnie mieli “ na oku” i no niech tylko zrobię coś nie tak!

No cóż, co miasto to obyczaj.


Andrzej Jaśkiewicz