kill_the_netUpload files...
Lähnmühle – młyn we Wleniu | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

Dzieje Wlenia nierozerwalnie związane są z rzeką przepływającą przez dolinę. Wody Bobru niosły nie tylko śmierć i zniszczenie, ale również przyczyniały się do rozwoju miasta i bogactwa jego mieszkańców. 

Jeszcze do 1945 roku na obrzeżach miasta funkcjonował jeden z dwóch młynów wodnych. Jego początki sięgają prawdopodobnie średniowiecza. W 1690 roku miasto Wleń wykupiło go z rąk właścicieli zamku Lenno. Od XVIII w. należał do rodziny Ander, która na przestrzeni lat rozbudowała i zmodernizowała obiekt. Z czasem dawne koła wodne zostały zastąpione turbinami z których generowana energia wystarczała nie tylko do napędu urządzeń młyna, ale również wybudowanego w pobliżu tartaku. Przy niewielkim zalewie utworzonym przez jaz piętrzący wody Bobru zlokalizowano dwie przystanie (jedną na terenie obecnego pola namiotowego). Można w nich było pożyczyć łodzie, z czego bardzo chętnie korzystali nie tylko mieszkańcy Lähn, ale również licznie odwiedzający miejscowość turyści i kuracjusze. Wycofujący się w maju 1945 roku oddział SS podpalił Lähnmühle. Dzieła zniszczenia dopełniła armia radziecka, która mimo protestu ówczesnych władz miasta zdemontowała i wywiozła ocalałe urządzenia techniczne. Opuszczone zabudowania częściowo rozebrano. Część magazynu dawnego młyna była użytkowana jeszcze w latach 80 XX w. przez miejscowy GS. Zdewastowane i opuszczone ruiny na wiele lat stały się dla wlenian terenem „rekreacyjnym”. Na „wodospad” chodzono na spacery, w upalne dni szukano ochłody w wodzie. Kres budowli nadszedł po powodzi w 1977 roku. Rozebrano wóczas resztki jazu, a fundamenty i pomieszczenia maszynowni wysadzono. 

Dzisiaj po dawnej chlubie miasta Lähn zachowały się jedynie niewielkie fragmenty muru dawnego kanału. 

Na cmentarzu komunalnym znajduje się kaplica grobowa rodziny Ander właścicieli Lähnmühle (wleńskiego młyna) i tylko ona zniszczona przez upływ czasu, zdewastowana przez wandali świadczy o dawno minionej świetności i bogactwie mieszkańców niewielkiego, nad bobrzańskiego miasteczka Lähn.


MŁYN WE WLENIU (Lähnmühle)

Na zdjęciu widoczne są zabudowania młyna oraz jaz piętrzący wodę. W głębi fabryka mebli. Widoczny w centralnej części zdjęcia dom to prawdopodobnie willa właścicieli Lähnmühle.

Pozostałości dawnego kanału.

Tutaj przez kilkaset lat funkcjonował młyn.

Kaplica grobowa właścicieli Lähnmühle (wleńskiego młyna)