Radni Rady Gminy i Miasta Lubomierz w obronie mostu kolejowego w Pilchowicach wystosowali apel do Generalnego Konserwatora Zabytków. Lubomierscy radni zachęcają także inne samorządy z regionu do przyłączenia się do akcji.

Radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz.

Pani Magdalena Gawin
Wiceminister MKiDN
Generalny Konserwator Zbytków

Szanowna Pani Minister,

Zwracamy się do Pani – Generalnego Konserwatora Zabytków, jako radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz – na której terenie leży część Jeziora Pilchowickiego, zbiornika nad którego brzegami rozpostarty jest most kolejowy – niezwykły zabytek techniki.

Mostem tym, położonym malowniczo w parku Krajobrazowym Doliny Bobru zainteresowała się ekipa filmowa Alex Stern, która zamierza dokonać eksplozji na moście na potrzeby filmu.

Dla kilku scen filmowcy chcą zniszczyć ponad 100 letni zabytek techniki, o unikatowej nitowanej konstrukcji, długości 130 m, zawieszonej 40 m nad wodami jeziora.

Wspaniałe widoki krajobrazowego parku Doliny Bobru mają udawać plenery w Szwajcarii.

Most jest częścią jednej z najpiękniejszych, widokowych linii kolejowych w Polsce wiodącą przez tunele wydrążone w skale i małe urocze stacyjki. Największą atrakcją przejazdu stanowiła przeprawa pociągu przez stary most, gdy zdawało się że wagony z podróżnymi ”zawisają” nad wodą! Tak było do 2016 roku, gdy linia 283 łącząca Lwówek Śląski i Wleń z Jelenią Górą została zamknięta ze względu na stan techniczny

Linia powinna zostać poddana rewitalizacji, by być atrakcją Kotliny Jeleniogórskiej, przyciągając turystów, a tym samym umożliwiając rozwój turystyczny regionu. W tym celu Dolnośląski Urząd Marszałkowski planuje przejęcie linii od PKP PLK.

Piszemy do Pani Minister, ponieważ most figurując w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz stanowiąc część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków jest dopiero w trakcie procedury wpisywania do rejestru, a przygotowania do wysadzenia obiektu przez saperów trwają. W Ośrodku Dokumentacji Zabytków w Warszawie most posiada kartę zabytku techniki z uwagą, że należy objąć go pełną ochroną. Niestety nie zrobiono tego przez ponad dwadzieścia lat.

Piszemy do Pani Minister, ponieważ most figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz stanowiąc część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków jest dopiero w trakcie procedury wpisania do rejestru. , który władny jest powstrzymać szkodliwe plany i nie dopuścić do unicestwienia mostu Wkrótce ma zapaść decyzja o podpisaniu umowy i w konsekwencji o jego wysadzeniu. Bez tego mostu linia kolejowa już się nie odrodzi.

Piszemy do Pani, jako Głównego Konserwatora Zabytków, który władny jest powstrzymać szkodliwe plany i nie dopuścić do unicestwienia mostu. Wkrótce ma zapaść decyzja o podpisaniu umowy i i w konsekwencji o jego wysadzeniu. Bez tego ostu linia kolejowa już się nie odrodzi.

Prosimy Panią, by pozwoliła Pani mu istnieć dalej obejmując go swoją pieczą i ochroną prawną.

Z poważaniem
Radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz

To cenny głos w sprawie ratowania tej pięknej linii kolejowej i wiszącego nad jeziorem pilchowickim mostu. Czy inne samorządy pójdą w ślad Lubomierza? Warto dodać, iż kilka dni temu apel w sprawie ratowania mostu do Premiera wystosował również Prezydent Jeleniej Góry.


Marek Dral – Lwowecki.info