Nauczyciele i pracownicy w zdecydowanej większości szkół średnich, podstawowych, a nawet przedszkoli opowiedzieli się za strajkiem!

Dziś upływa termin zakończenia w szkołach i placówkach oświaty prowadzonych od 4 marca referendów strajkowych. Oto treść pytania na jakie odpowiadali w referendum strajkowym nauczyciele i pracownicy szkół: „Czy wobec niespełnienia żądania (…..) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole … strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?

Strajk będzie możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy (członkowie związku i niezrzeszeni). Wyniki w naszym regionie nie są zaskoczeniem.

Zdecydowana większość biorących udział w referendum opowiedziała się za strajkiem!!!

Protest środowiska oświatowego trwa już od trzech lat, jednak rząd go bagatelizował i – jak widać – nadal bagatelizuje. – wyjaśnia Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Systemowi oświaty grozi zapaść, ale nie z powodu planowanego strajku, lecz z powodu niskich pensji i zbyt małych nakładów państwa na edukację. W szkołach i przedszkolach zaczyna brakować nauczycieli, ponieważ są zmuszeni podejmować pracę poza oświatą. Robią to, bo nie są w stanie utrzymać swoich rodzin z nauczycielskich pensji. To już ostatni dzwonek, by zadbać o edukację.

W piątek 22 marca o wyniki referendum w gminach Lwówek Śląski, Lubomierz i Wleń zapytaliśmy Panią Teresa Wachal Prezes Oddziału ZNP w Lwówku Śląskim, która wyjaśniała, iż jeszcze nie ze wszystkich placówek spłynęły do niej wyniki, niemniej te dane, które już posiada są jednoznaczne.

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni i pracownicy niebędących nauczycielami zatrudnieni szkołach na terenie powiatu lwóweckiego w większości opowiedzieli się za strajkiem.

Poniżej zestawienie wyników referendów z niektórych placówek z terenu gmin Lwówek Śląski, Wleń, Lubomierz udostępnione przez Panią Prezes Teresę Wachal.

Gmina Wleń:
ZS we Wleniu – na 65 pracowników udział w referendum wzięło 49. 48 opowiedziało się za strajkiem, 1 osoba PRZECIW co stanowi – 98%.

Gmina Lubomierz:
SP Pławna – 9 pracowników wzięło udział w referendum, 9 ZA strajkiem – 100%
ZS Lubomierz – 40 wzięło udział, 36 ZA strajkiem 4 PRZECIW, co stanowi – 90%
ZSP Lubomierz – 54 wzięło udział, 51 ZA strajkiem, 3 PRZECIW, co stanowi 94,4%

Gmina Lwówek Śląski:
SP Niwnice – 15 wzięło udział, ZA 10, PRZECIW 5 – 66,7%
SP NR 3 – 35 wzięło udział , ZA 33, PRZECIW 2 – 94%
SP NR 2 – 52 wzięło udział , ZA a 52 , PRZECIW nie było – 100%
SP NR 1 – 32 wzięło udział , ZA 30 , PRZECIW 2 osoby – 94%
ZSOiZ – 32 wzięło udział, ZA 30, PRZECIW 2 osoby – 94%

Przedszkole NR 1- 14 wzięło udział , ZA strajkiem 14 – 100%
Przedszkole NR 2- 27 wzięło udział, ZA strajkiem 25 PRZECIW 2 osoby – 93%

ZPE-W – 128 wzięło udział , 125 ZA strajkiem, 3 PRZECIW – 98 %
PORE w Lwówku Śląskim – 8 osób wzięło udział w referendum, za strajkiem 8 osób, co stanowi 100%.

SP Płóczki Górne – wzięło 18 , ZA strajkiem 7, PRZECIW 11. Jest to jedyna szkoła, w której był prowadzony spór zbiorowy ale nie będzie strajku
ZSE-T w Rakowicach Wielkich nie przystąpiło do sporu zbiorowego i też nie będzie strajkować.

Za strajkiem opowiedzieli się także w gminie Mirsk. Wszystkie szkoły zdecydowały w referendum o strajku – mówi nam Pan Wiesław Sapiński Prezes Oddziału ZNP w Mirsku.

Jeżeli dojdzie do strajku zagrożone będą egzaminy w szkołach podstawowych, czyli egzamin gimnazjalny oraz egzamin ósmoklasisty. Ten pierwszy rozpoczyna się już 10 kwietnia, kolejny pięć dni później. MEN zapowiada, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem, by to umożliwić nowelizuje przepisy o organizacji egzaminów. Zagrożone są również matury – To będzie strajk do odwołania – zapowiadał jeszcze kilka dni temu prezes ZNP Sławomir Broniarz, który tym samym nie wyklucza, iż strajk potrwa dłużej niż do 6 maja kiedy to rozpoczynają się matury. Zdaniem Prezesa ZNP wszystko zależy od rządu i spełnienia postulatów protestujących.

Przed rodzicami stoi duże wyzwanie, żeby w trakcie strajku zapewnić dzieciom opiekę. Dla tych, którzy nie będą w stanie sami zająć się dziećmi szkoły przygotowały zajęcia alternatywne (zazwyczaj świetlicowe).

Dziś Prezes ZNP Sławomir Broniarz oświadczył, że około 90 procent nauczycieli, którzy brali udział w referendum, poparło decyzję o strajku 8 kwietnia. Oficjalne wyniki referendum strajkowego będą podane w godzinach południowych, ale nadal są szkoły, w których jeszcze zliczane są wyniki. Ok. 85 proc. szkół weszło w spór zbiorowy, a około 90 proc. nauczycieli, którzy brali udział w referendum, poparło decyzję o strajku – powiedział gość Porannej rozmowy w RMF FM Prezes ZNP.

Szkoła we Wleniu

Marek Dral – Lwówecki.info

%d bloggers like this: