Pomysłem „Skatepark dla Wlenia” uczennice klasy VII wywalczyły miejsce wśród 10 najlepszych projektów w kraju.

Tematem 6. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni” było umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Biorący udział w konkursie uczniowie mieli m.in. poznać strukturę i zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzieć się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy.

Nasz program ma pomóc uczniom zrozumieć, czym jest budżet państwa, z czego się składa i jak wygląda proces jego planowania. Ważne jest też, aby uczniowie już od najmłodszych lat wiedzieli, jak dużo zależy od ich decyzji i aktywnie uczestniczyli w podziale budżetu partycypacyjnego. Rozumiemy, że to temat, który może się wydawać nieco odległy młodszym nastolatkom, dlatego przygotowaliśmy atrakcyjne dla nich formy, takie jak animacja i gra edukacyjna. Zmobilizują one dzieciaki do aktywności innej niż podczas zwykłej lekcji. Zależy nam, by potrafili przekuć zdobytą wiedzę w konkretne i praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się im, na co dzień i w przyszłości” – mówił podczas inauguracji 6. edycji projektu minister finansów Tadeusz Kościński.

Interaktywna gra miejska, nowoczesny skatepark, a może miejsce spotkań dla wszystkich pokoleń? Uczniowie z całej Polski wykazali się ogromną wyobraźnią i dosłownie zasypali organizatorów konkursu Finansoaktywni twórczymi projektami.

Wczoraj spośród 118. zgłoszeń Kapituła konkursu wyłoniła 10. prac, których autorzy najlepiej poradzili sobie z zadaniem konkursowym, czyli stworzeniem projektu inwestycji realizowanej w ramach budżetu partycypacyjnego oraz wypromowaniem go w szkole i środowisku lokalnym.

W gronie zwycięzców znaleźli się uczniowie szkół podstawowych z Wlenia, Wysokiej, Suwałk, Bobolic, Zielonej Góry, Białegostoku, Łodzi, Elbląga, Cmolasia i Zduńskiej Woli.

Uczennice klasy VII b ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu: Wiktoria Dral, Marlena Strouhal i Wiktoria Popłońska pod opieką wychowawczyni, Pani Eweliny Bunikowskiej wystartowały z projektem pn.: „Skatepark dla Wlenia”. W ramach przykładowego budżetu 100 tysięcy złotych opracowały i wypromowały pomysł budowy w mieście nad Bobrem miejsca, w którym młodzież będzie mogła spędzać czas na rowerze, deskorolce, czy rolkach, ale także gdzie młodzi ludzie będą mogli się spotkać w przyjaznym dla nich otoczeniu.

Pomysł uczennic już podczas jego promocji w szkole został bardzo ciepło przyjęty. Nastolatki spotykały się z dużym wsparciem wśród rówieśników. Wczoraj ich wysiłek został doceniony także przez Kapitułę konkursu.

W nagrodę uczennice otrzymają aparaty fotograficzne i głośniki bezprzewodowe, a ich opiekunka czytnik e-booków. Największą nagrodą dla zwycięskich drużyn miał być udział w uroczystej Gali w Warszawie i spotkanie z idolem nastolatków, youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem. Niestety, ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w kraju Gala odbędzie się zdalnie.


%d bloggers like this: