Na stronie urzędu Miasta i Gminy czytamy, iż w związku z planowanym urlopem lekarza , pracującego w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej we Wleniu w terminie od 27 czerwca do 08 lipca 2022., prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się w celu wypisania recept na leki stałe.

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. ośrodka zdrowia we Wleniu – 75/7136298

Niestety brak jest jakiejkolwiek informacji czy w trakcie nieobecności lekarza będą zorganizowane zastępstwa. Jeżeli tak to w jakich dniach i godzinach. W przypadku, gdyby ich nie było, mieszkańcy powinni zostać poinformowani o tym, gdzie w nagłych wypadkach mogą się udać po poradę. 

Po raz kolejny widać, że polityka informacyjna w zakresie niefunkcjonowanie służby zdrowia na terenie Gminy Wleń nie tyle kuleje, ile jest w permanentnym stanie przedzawałowym i kompletnie „leży”

Przypomnijmy.  Po rewolucji przeprowadzonej w służbie zdrowia przez Artura Zycha trawi ją permanentny kryzys. Od momentu przekazania Ośrodka Zdrowia drastycznie spada liczba pacjentów leczących się w Ośrodku Zdrowia we Wleniu. Na przestrzeni ostatnich czterech lat z ewidencji mogło ubyć nawet 850 osób. Tylko w 2020 roku liczba pacjentów korzystających z wleńskiej przychodni zmniejszyła się o 88 osób. Na koniec 2020 roku do przychodni zapisanych było 2750 pacjentów, przy czym Gmina Wleń w tym czasie liczyła 4030 mieszkańców. Remedium na katastrofę miał być nowy lekarz pracujący w przychodni. Jednak nawet najlepszy specjalista nie zmieni opinii o ośrodku, jeżeli nie rozwiązano większości problemów trawiących działanie służby zdrowia. Pediatra przyjmuje tylko raz w tygodniu przez trzy godziny. Nie ma i raczej nie należy liczyć na ginekologa. Nie ma również szans na reaktywowanie przychodni w Pilchowicach nawet w ograniczonym zakresie!

Warto przypomnieć, że pięć lat temu większość mieszkańców entuzjastycznie podeszła do obietnic Artura Zycha odnośnie do przejęcia służby zdrowia we Wlenia przez Szpital w Zgorzelcu. Ile zostało z tych obietnic? Może warto wrócić pamięcią i wyciągnąć wnioski na przyszłość.