Na chwilę obecną na terenie powiatu lwóweckiego są trzy markety sieci Jeronimo Martins w Lwówku Śląskim oraz po jednej w  Gryfowie Śląskim i Mirsku, ale to wkrótce się zmieni. Po latach oczekiwań przez mieszkańców inwestor wystąpił o pozwolenie na budowę kolejnego obiektu.

Pierwsze nieoficjalne doniesienia o planach budowy kolejnych marketów sieci Biedronka na terenie powiatu lwóweckiego dotarły do nas pięć lat temu.

W listopadzie 2018 roku przedstawiciel spółki Jerónimo Martins zainteresowany lokalizacją we Wleniu rozmawiał z władzami miasta o czym informował portal wleninfo.pl. Jednak burmistrz Zych kategorycznie się sprzeciwił takim planom. Na sesji rady miasta poinformował radnych, że nie jest zainteresowany budową kolejnego marketu we Wleniu a plac, którym zainteresowana była Biedronka (przy Dino) w ocenie burmistrza Zych ma służyć innym celom.

– Jest to miejsce, gdzie mają odbywać się imprezy, oprócz tego ma być parking dla turystów, którzy będą przyjeżdżać. – mówił do radnych A. Zych

Przedstawiciel Biedronki rozmawiał także z władzami Lubomierza. Burmistrz Marek Chrabąszcz dostrzegając korzyść dla mieszkańców z większej konkurencyjności wyraził wstępną aprobatę dla takiego planu. Wkrótce znalazł się także inwestor, który w przetargu odkupił od Gminy plac przy PKS-ie.

– Na dzień dzisiejszy już możemy powiedzieć, że sprzedaliśmy teren pod Biedronkę – przyznawał nam w lipcu 2020 roku Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, który wyjaśniał, iż inwestor stara się już obecnie o pozwolenie na budowę i jak tylko je otrzyma na plac ma wejść wykonawca robót. Jednak plany szybkiej budowy obiektu handlowego w Lubomierzu pokrzyżował konserwator zabytków. Inwestor przez dwa lata zabiegał o stosowne zgody, dostosowywał plany do wymagań a na koniec lubomierscy radni musieli jeszcze dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Dwuletnia procedura irytowała mieszkańców, którzy od początku zachwycili się pomysłem powstania w mieście Samych Swoich sklepu sieci Biedronka.

Pod koniec ubiegłego tygodnia inwestor wystąpił wreszcie o pozwolenie na budowę sklepu spożywczo- przemysłowego przy ulicy Gryfiogórskiej (Obwodowej) w Lubomierzu na terenie dawnego targowiska.

Tuż po zakupie działki inwestor zapewniał, że sama budowa nie będzie trwała zbyt długo. – Inwestor nas zapewniał, że od momentu otrzymania pozwolenia na budowę będzie to trwało około trzech miesięcy tak, że w miarę szybko będzie to wybudowane. – mówił w rozmowie z nami w 2020 roku Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski.

Jeżeli przyjąć, że limit pecha w tym przypadku się już wyczerpał, to na początku przyszłego roku w Lubomierzu zakupy będzie można robić w dwóch sieciówkach: Dino oraz Biedronce


Marek Dral – Lwowecki.info