kill_the_netUpload files...
Wleńska tarcza kryzysowa | WlenInfo - Informacje z regionu - Wleń

W związku z dynamicznie rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Wleń oraz ewentualnych turystów wnoszę o odstąpienie od przygotowań Dni Wlenia 2020. A pozyskane środki przeznaczyć na pomoc lokalnym firmom oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej – Pisze w interpelacji radny Marek Dral

Złotoryjski ratusz wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. W ubiegłym tygodniu Burmistrz Robert Pawłowski ogłosił pakiet pomocy dla lokalnych firm. Proponuje im odroczenie podatków płaconych do kasy miejskiej, rozłożenie na raty zobowiązań wobec miasta, a nawet umorzenie czynszu. Więcej (tutaj).

Z podobną inicjatywą wyszedł Bolesławiec. „W związku z panującą epidemią, w celu ograniczenia wpływu kryzysu gospodarczego i ekonomicznego, w tym ochronę miejsc pracy, w przygotowaniu jest projekt uchwały Rady Miasta Bolesławiec, który umożliwi prezydentowi Bolesławca obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych które są w zasobach miasta.
Pomoc taka nie będzie wymagała składania jakichkolwiek wniosków, nie będzie pomocą publiczną, ani nie spowoduje konieczności zwiększania przychodu. Obniżenie czynszu (z propozycją od 1 kwietnia) będzie dotyczyło wszystkich lokali użytkowych będących w zasobach miasta z wyjątkiem garaży i komórek” – czytamy na stronie bolesławieckiego urzędu.

Czy w naszym regionie włodarze gmin wyjdą z propozycjami wsparcia przedsiębiorców? Takie pytania skierowaliśmy do lokalnych magistratów. Czekamy na odpowiedzi?

Już wczoraj rano otrzymaliśmy odpowiedź od władz Lubomierza.

Obecnie czekamy na rozwiązania prawne przygotowane przez rząd i na podstawie tych przepisów będziemy podejmować decyzje.”.

Władze Lubomierza nie złożyły jeszcze (dane na poniedziałkowy poranek) wniosku o pieniądze z rządowego projektu, w ramach którego samorządy mogą pozyskać środki na zakupy laptopów oraz dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.

Obecnie nie, gdyż jeszcze nie ma wskazanych warunków ubiegania się o wsparcie (01.04). natomiast w naszej ocenie ważniejszym, niż problem sprzętowy jest ograniczenie dostępu do Internetu. Obecnie Gmina jest w trakcie projektu „Lepszy start – rozwój kompetencji w Gminie Lubomierz” i doposażania w sprzęt komputerowy tj. 40 laptopów dla uczniów i 6 laptopów dla nauczycieli, które lada dzień powinniśmy otrzymać.”

We Wleniu z interpelacją w sprawie pomocy lokalnym przedsiębiorcom do burmistrza Artura Zycha wystąpił radny Marek Dral

W związku z dynamicznie rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Wleń oraz ewentualnych turystów wnoszę o odstąpienie od przygotowań Dni Wlenia 2020. Jednocześnie wnoszę, o przygotowanie projektu uchwały zmieniającej budżet tak, żeby środki finansowe, które były przeznaczone na organizację Memoriału Ulicznego oraz Dni Wlenia 2020 przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom – ulgi w czynszu i podatku od nieruchomości a także na wsparcie ośrodka pomocy społecznej, który w zaistniałej sytuacji ma zwiększoną liczbę zadań i obowiązków. – Pisze w interpelacji pan Marek Dral

Czekamy na odpowiedź burmistrza.